5 ERKEN YAŞLANMA ETKİSİ VE ÇÖZÜMLERİ

5 ERKEN YAŞLANMA ETKİSİ VE ÇÖZÜMLERİ

Cilt yaşlanması bir ölçüde kaçınılmaz olsa da yüzümüzün gösterdikleri bizim çevre ve yaşam tarzı seçimlerimizin bir yansımasıdır.

 Erken yaşlanma sebeplerinden bazılarına göz atalım.

 

·  Güneşe maruz kalma: Amacınız taze ve genç bir cilt ise, güneşe çok fazla maruz kalmamak gerektiğini bilmelisiniz. Sağlıksız biçimde güneşe maruz kalmak,  ince çizgiler, kırışıklıklar ve deride renk değişikliğine neden olabilir, UV radyasyonu deri kanserine yakalanma riskini yüksek oranda artırır. Güneşe maruz kalmadan veya solaryuma gitmeden önce bir kere daha düşünün.

 ·  Sigara: Kolajen cildi taze ve genç tutan hayati yapısal bir proteindir. Belirgin sağlık riskleri yanında, sigara yıllar içinde cildinizin kolajen yapısına zarar verebilir. 

 ·  Stres: Cildinize bir iyilik yapın - rahatlayın! Stres kesinlikle cilt sağlığınız üzerinde büyük hasara yol açar. Kronik stres ve hızlandırılmış yaşlanma arasındaki bağlantıyı göz önünde bulundurun.  

 ·  Tatlılar: Şeker tüketiminin ten proteinleri üzerinde renksiz, zayıf ve daha az esnek bir görüntü meydana getirdiği artık biliniyor. Kırışıklıklar gibi cildin yüzeyinde etkisini gösterir sarkıklık ve parlaklık kaybına neden olur.

 ·  Alkol: Alkol tüketimi cilt sarkması üzerinde büyük etkendir. Alkol kullanımının ayrıca kılcal damarlarda genişleme ve çatlamalar yapıp kızarık bir görüntü oluşturduğu ve B vitaminlerinin kaybına neden olabildiği için cilde zarar veriyor.

 

Erken yaşlanma belirtilerini gösteren hastalar için mevcut çeşitli çözümler vardır.

 

-BOTOX  İnce çizgiler ve kırışıklıklar bir ölçüde hemen hemen herkesi etkiler. Neyse ki, kozmetik dermatoloji birkaç minimal tedavi sunuyor. Botox esasen bir kas relaxer, kaz ayağı ve kaş çatma çizgileri gibi ?dinamik? çizgilerin görünümünü azaltmak için çalışır.

-DOLGU Kolayca görülebilir derin çizgiler için, hastalar genellikle yumuşak doku dolgudan yararlanacaktır. Kırışıklıklar vadileri ?doldurmak? için çalışan, bu tedaviler cilde hacim eklemek ve daha genç bir yüz şekline teşvik için yapılır.

-LAZER CİLT YENİLEME Düzensiz cilt tonu ve dokusu söz konusu olduğunda, lazerle cilt yenileme gibi etkili birkaç tedavi vardır. Özel ışık enerjisini kullanarak, tedavi güneş hasarı, kahverengi noktalar ve çok daha fazlası ile mücadele edebilirsiniz.

 

 

03.01.2014