ARTROSKOPİ

ARTROSKOPİ

ARTROSKOPİ NEDİR?

Artroskopi eklem içi hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılan cerrahi bir yöntemdir. Bu ameliyat için cerrahınız ekleminize artroskop adında küçük bir kamera ile girerek eklem içi patolojileri görme ve görüntüleme şansına sahip olur. Aynı zamanda yine çok özel ve küçük enstrümanlarla birçok sorunuda giderebilir. Bu aletlerin küçüklüğü nedeni ile cerrahınız bu ameliyatı oldukça küçük kesilerle gerçekleştirebilir. Artroskopi yöntemi ile en sık muayene ve tedavi edilen eklemler diz , omuz, dirsek ,ayak bileği , kalça ve el bileğidir.

 

NEDEN ARTROSKOPİ İHTİYACIM OLUR ?

Artroskopi doktorunuza eklem içindeki hastalıkların tanısı ve tedavisinde yardımcı olur. Artroskopi öncesi doktorunuz elle muayene ve röntgen , MR ve tomografi gibi tetkiklerle sizin şikayetinizin nedenini araştırabilir. Bu yöntemlerle tam bir tanı konulamadıysa o zaman Tanısal Artroskopiye karar verebilir.

 

ARTROKOPİ İLE NELER TEDAVİ EDİLİR?

Teknoloji ve cerrahi aletlerdeki gelişmelerle beraber giderek daha çok eklem içi hastalığı artroskopi ile tedavi edilir. Artroskopi ile tedavi edilen hastalıklar :

1-Menisküs yırtıkları,

2-Kıkırdak zedelenmeleri ,

3-Kopmuş veya yırtılmıs bağları tamiri,

4-Eklem içindeki serbest cisimleri çıkartmak ve eklem içi enfeksiyon ve iltihapları boşaltma

 

ARTROSKOPİ İÇİN ANESTEZİ

Artroskopik ameliyatlar normal ameliyatlara göre çok daha kısa sürdükleri için en çok rejyonel (spinal) anestezi tercih edilir. Nadiren hastanın isteği veya anestezi uzmanının uygun gördüğü hastalarda genel anestezi kullanılır.

 

AMELİYAT

 

Çoğu artroskopik prosedürler 1 saatten az sürer. Ameliyat bölgesi uyuştuktan sonra küçük kesilerle başlar. Cerrah kamera ile eklemin içine girdikten sonra öncelikle daha iyi görüntü alabilmek için eklemi bol steril sıvı ile yıkar. Görüntülemeden sonra tedavi gerektiren herhangi bir yapıya rastlanırsa özel artroskopik enstrümanlar (makas, motorlu traşlayıcı, radyofrekans, lazer vs ) kullanarak ameliyatı gerçekleştirir. Ameliyat bittikten sonra giriş delikleri ince dikişler veya steril strip (yapıştırıcı bantlar) ile kapatılır. Ameliyat genelde kompresif bir bandaj uygulanarak sonlandırılır.

 

AMELİYAT SONRASI

 

Ameliyat sonrası anestezinin türüne göre birkaç saat veya en fazla 1 gece hastanede takip edilir. Cerrahiye bağlı aşırı bir ağrı şikayeti olmamakla beraber eklemin tam anlamıyla normale dönmesi genellikle birkaç hafta sürer. Bu süre içinde doktorunuzun uygun gördüğü düzenli egzersiz ve fizik tedavi yapılır. Ameliyat sonrası günlük aktiviteye birkaç gün içinde dönülebilir. Fakat işiniz ağır aktivite içeriyorsa bu süre uzayabilir.

 

KOMPLİKASYONLAR

Artroskopik prosedürlerin komplikasyonları oldukça nadirdir. Yine de birçok ameliyat gibi bir takım riskler içeriyor. Olası komplikasyonları şöyle sıralayabiliriz: Enfeksiyon, damar tıkanıklığı,aşırı ödem ve damar sinir yaralanmaları. Bu komplikasyonlar çoğu zaman hafif dereceli ve tedavileri mümkündür.

 

 

ARTROSKOPİ
ARTROSKOPİ
27.08.2018