Bademcik ve Geniz Eti Hakkında Bilmedikleriniz

Bademcik ve Geniz Eti Hakkında Bilmedikleriniz
Bademcik vücutta ne işe yarar? 
Halk arasında bademcik denen oluşumlar, yutak kavsinin etrafında dizili, birden çok sayıda lenf bezleridir. Bu lenf bezlerinin en büyükleri dilin arka kısmında bulunun ve gözle de fark edilen bademcik dediğimiz lenf bezleridir. Bunlar ağız yoluyla vücuda giren bakteriler ve virüsler için birinci savunma duvarlarıdır. Bu lenf bezleri içinde bulunan fagositik yani yakalayıcı hücreler vasıtasıyla bakteri virüsleri hapsederek vücuda girmesini engellerler. 

Vücudun bademciğe ihtiyacı var mıdır?
Birincil savunma duvarı olarak tabiî ki vücudun bademciklere ihtiyacı vardır. Vücutta hiçbir organ gereksiz değildir. Mutlaka her organın bir işlevi ve görevi vardır.Evrim kurallarına göre işe yaramayan organ zaman içinde körelir yok olur. Bademciklerin görevi bakteri ve virüsleri hapsederek vücuda ilerlemesini engellemektir.

Bademcikler neden şişer?
Bakteri ve virüslerle karşılaşan lenf bezleri bunları hapsederek savaş konumuna geçer. Buradaki yutucu hücreler artar çoğalır, çeşitli toksik enzimler salgılar. Bunlar bademciklerin şiş kırmızı ve iri görünmesinin nedenidir.

Geniz etinin bademcikten farkı nedir?
Geniz eti de bademcikler gibi lenfoid dokudur. Sadece yeri farklıdır. Burun deliklerinin yutak kavsine açıldığı noktada bulunur ama işlevleri ve görevi aynıdır. 

Bademcik alınmalı mıdır?
Bademcik hep geniz eti ile birlikte mi alınır? Bademcikler ve geniz eti vücut için faydalı organlardır. Ancak bazı sebeplerden dolayı artık vücuda yarardan çok zarar vermeye başlar. İşte o zaman alınmaları gerekir.

Bademcikler ne zaman alınmalıdır? 
  • Çok sık üst yolunum yolu enfeksiyonu geçirme, 
  • Üst solunum yolu enfeksiyonlarının ağır geçirilmesi uzun sürmesi , 
  • Bademcikleri normalde de çok iri olması yutma işlevinde zorluk, 
  • Ağzı açık uyuma, horlama, rahat nefes alamama, 
  • Sürekli orta kulak enfeksiyonu , iç kulakta basınç artışı , çeşitli işitme kayıpları vb. durumlarda artık bademciklerin ve geniz etinin alınmasında fayda vardır. 

Yaşa bağlı olarak bademcik daha çok mu sorun yaratır?

Bademcik sorunları çocukluk çağından sonra genellikle azalır. Yaşla birlikte havayolu çapı artarak tıkayıcı durumlar daha az görülür, yaşla birlikte genel bağışıklık sisteminde de gelişmeler olduğundan bademcik enfeksiyonları yaşla birlikte azalabilir. Ancak erişkin bademcik enfeksiyonları çok daha ağır geçer, uzun iyileşme süresi iş kayıpları ve daha uzun sağlık sorunlarına neden olur.

Bademcik ameliyatlarının mevsimi var mıdır? Bademcik ameliyatı her mevsim yapılabilir ancak çok sıcak günlerde kanama ve ameliyat sonrası rahatlık açısından temmuz ve ağustos aylarını tercih edilmez.

Kaynak:doktorsensin.com
16.12.2012