Bel Fıtığı Hakkında

Bel Fıtığı Hakkında

 

 

Bel Fıtığı Nedir?

 

Belimizde 5 adet omur kemiği vardır. Bu kemikler arasında da disk adı verilen kıkırdaklar bulunur. Disk, özel bir bağ dokusu organıdır ve omurganın dayanıklılığına, hareketliliğine ve zorlamalara karşı dirençli olmasına, omurgaya uygulanan şok şeklindeki darbelerin emilmesine ve kuvvetin çevre dokulara dengeli bir şekilde dağılmasına hizmet eder. 
 

 

Bel fıtığı, beldeki omur kemikleri arasında bulunan ve adeta bir amortisör gibi görev yapan bu disklerin fıtıklaşması sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Disklerin iç kısmında nükleus pulpozus denen jöle kıvamında yumuşak bir bölüm, bunun dışında anulus fibrozus adı verilen daha sert bir fibröz tabaka, omur kemiklerine bakan yüzlerde ise her iki tarafta son-plak olarak adlandırılan kıkırdak yapılar vardır. Dıştaki tabakanın anatomik bütünlüğünün bozularak içerideki yumuşak kısmın dışarıya doğru taşmasına fıtıklaşma denir. Fıtıklaşan yani dışarıya doğru taşan disk, omurilik kanalı (spinal kanal) içinden veya kendisinin arka-yan tarafından geçmekte olan sinirleri sıkıştırır ve hastalık böylelikle kendisini belli eder.
 

 

Ayrıca fıtıklaşmış diskten ortama salınan bazı kimyasal maddeler de sinir köklerini etkileyerek ağrıya neden olurlar.
 

 
 

Nasıl Tanı Konulur?

 

Hastanın klinik hikayesi, muayenesi ve lomber MR (magnetic Rezonans) filmi ile kolaylıkla teşhis konulmaktadır.
 

 
 

Tedavisi Nasıl Olur?

 

Hastanın muayene bulguları ve MR görüntüleri neticesinde hastaya ilaç tedavisi veya fizik tedavi kriterlerine uymuyorsa cerrahi tedavi gerekmektedir. Bunun için Mikrocerrahi dediğimiz yöntem ile yapılan ameliyatlarda hasta ortalama yarım ila bir saatlik bir ameliyat süresinde ameliyat yapılmakta, ameliyat yerinde sadece bir çizgi görünmekte , dikiş izi görünmemektedir. Hasta bir gün hastanede kalmakta, ertesi gün yürütülerek taburcu edilmektedir.
 

 
31.07.2012