BENLERİNİZİ İHMAL ETMEYİN!

BENLERİNİZİ İHMAL ETMEYİN!

Benler aslında vücudumuzda normalde de bulunan ve deriye rengini veren melanosit dediğimiz hücrelerin bir araya toplanarak oluşturdukları doku parçalarıdır ve aslında iyi huylu tümör dokularıdır. Doğuştan oluşabildikleri gibi sonradan hayatın belirli dönemlerinde oluşabilme özelliğine de sahiptirler. Benler çok farklı karakter ve şekilde karşımıza çıkabilirler, renkleri kırmızı, kahverengi, mavi veya siyah ve hatta bu renklerin karışımı şeklinde olabilir. Büyüklükleri ise birkaç milimetreden, neredeyse bütün bir sırtı kaplayacak büyüklüğe yani onlarca santimetreye değişebilir.

Güneş ise benlerin oluşumunda ve mevcut benlerin kansere dönüşümünde en önemli faktördür. Benlerimizi takip ederek, kanser riskinin artıp artmadığını az da olsa anlayabiliriz. Benimizin renginde, boyutunda, normal deri ile birleştiği sınır çizgilerinde oluşan değişiklikler dikkatlice incelenmelidir.

Ben üzerinde kaşıntı, ağrı, kanama, yara açılması, boyutlarında ve görüntüsünde hızlı değişiklikler de kanser şüphesi uyandırmalıdır. Değişiklik saptadığımızda mutlaka cilt hastalıkları uzmanlarına başvurmak gereklidir. Doktorunuz benlerinizi inceleyerek, gerekli görürse biyopsi alarak kanser varlığı konusundaki şüpheleri kesin sonuca ulaştıracaktır.

 

BENLER TEHLİKELİ MİDİR?

Genelde kıllı, kahverengi-siyah renkli, içerisinde homojen bir renk dağılımı olmayan, büyük benlere tıp dilinde konjenital dev kıllı nevüs (yani doğumsal kıllı ben) adı verilmektedir.

 
Doğumda  mevcut olmayıp sonradan ortaya çıkan benler  zaman içerisinde habis karakter kazanabilir.

 
Benin kansere dönme ihtimalinde belirtiler nelerdir;

-Mevcut bir benin renginde, boyutlarında,sınırlarında değişiklik olması, kanama yapması
-6mm den büyük sınırları düzensiz, kahverengi-siyah benler
-Sık sık travmaya maruz kalan benler
-Mavi – siyah renkli benler
-Ailede cilt kanseri (melanom) hikayesi olması
 
Bu bulgular veya belirtiler mevcut olan kişi mutlaka benlerini bir plastik cerrah veya dermatoloji uzmanına muayene ettirmeli, gerekirse benleri takibe alınmalı hatta kesin çözüm olarak şüpheli görülen benler plastik cerrah  tarafından alınmalı ve risk sıfırlanmalıdır.

 

Artmış riske sahip kişilerin 6 ayda bir dermatologlarca kontrolü uygundur.

 

Benlerin alınması kansere yol açar mı?
 
Bu inanışın hiçbir bilimsel dayanağı bulunmamaktadır. Benlerin alınmaz ise kansere dönebilmekte ve hızla yayılarak kişinin hayatına mal olabilmektedir.

 Sırf bu yanlış inanış nedeniyle pek çok hasta için çok geç kalınmakta,  mevcut benleri kansere döndükten hatta yayıldıktan sonra tedaviye başlanmakta, söz konusu benler alındıktan sonra patoloji sonucu kanser geldiği içinde, sanki cerrahi müdahale nedeniyle kansere dönüşüm oldu gibi yorumlamaktadırlar.

 
Benlerinizi lazerle yaktırmayın!
 
Benlerin cerrahi olarak alınması haricinde lazer, yakma veya dondurma yöntemleri kullanılmaktadır ancak benin mutlaka tahlile gönderilmesi ve iyileşme sürecinin hasta açısından çok daha konforlu geçmesi açısından mutlaka ve mutlaka cerrahi olarak alınmasını tavsiye edilir.
 


 Estetik amaçlı olarak ben alınır mı?
 
Kansere dönme tehlikesi olmayan ancak sadece görünüm olarak problem oluşturan benlerde söz konusudur. Pek tabiî ki bu benlerde estetik amaçlı olarak alınabilir..

 Ancak işlemin konunun uzmanı bir Plastik Cerrah tarafından gerçekleştirilmesi ve işlem sonrası önerilere uyulması şarttır.

 

 

16.01.2014