Beyni Genç Tutmanın Püf Noktaları

Beyni Genç Tutmanın Püf Noktaları

Özellikle büyük şehirlerde yaşayan insanların yoğun çalışma temposu ve stres nedeniyle sıklıkla karşılaştıkları unutkanlık sorunu, bazı besinlerin düzenli tüketilmesiyle giderilebiliyor. Güçlü bir hafızaya sahip olmak için özellikle orman meyveleri ve omega3'ten zengin bir beslenme programı uygulamak gerekmektedir.
Kimi zaman not aldığımız ajandamızı, cüzdanımızı, anahtarımızı nereye bıraktığımızı, kimi zamansa randevularımızı unutuyoruz. Çeşitli hastalıkların yanı sıra modern yaşamın getirdiği yoğun iş temposu stres ve hatalı beslenme gibi olumsuz şartlar yüzünden ' unutkanlık ' artık sadece ileri yaştaki kişilerin değil, her yaş grubunda sıkça görülen bir sorun haline geldi.
Neyse ki bu olumsuz tablonun yanı sıra güzel haberler de var; bazı besinlerin düzenli tüketimi beyni çalıştırarak unutkanlığı önleyebiliyor!
Güçlü bir hafızaya sahip olmak için özellikle orman meyveleri ve omega3 ' ten zengin bir beslenme programı uygulamak, dengeli beslenme ve aktivite sıklığı çok önemlidir.
2-3 yemek kaşığı yaban mersini, her gün 5 porsiyon sebze ve meyve tüketin. Güçlü bir hafıza için porsiyonlardan biri mutlaka orman meyvesi, özellikle de yaban mersini olsun. Çünkü yaban mersini, bol miktarda içerdiği ' polifenol ' sayesinde beyin hücrelerine saldıran serbest radikallerle savaşabiliyor. Günde 2-3 tepeleme yemek kaşığı, yani yaklaşık 30 gram yaban mersini tüketmeniz yeterli gelecektir. Eğer tazesini bulamazsanız kuru yabanmersini de yiyebilirsiniz. Ancak satın alırken mutlaka tadına bakıp şeker oranını kontrol edin.
Ayrıca elma, böğürtlen, kiraz, kırmızı erik, ahududu, çilek en iyi antioksidan kaynaklarını oluşturur.
Bunların yanı sıra; kayısı, kırmızı ya da yeşil üzüm, portakal, kırmızı greyfurt, şeftali, armut ve mandalina da çok güçlü antioksidanlardandır.
Muz, kivi, mango ve nektari de bol antioksidan içerir.
2 porsiyon balık 0mega3 yağ asidinden zengin, trans yağ asitlerinden fakir bir beslenme düzeni beyin sağlığı açısından oldukça önem taşıyor.
Yapılan araştırmalarda, omega 3 yağ asitlerinden zengin beslenmenin Alzeimer riskini azalttığı ortaya kondu. Unutkanlığı önlemek için haftada 2 gün balık yemeniz şart. Eğer balık tüketemiyorsanız günde 1 gram omega 3 takviyesi almanızda fayda var. Ancak omega 3 yağ asidinin tüketim miktarı yaşa ve hastalık durumuna göre değişebilir. Bu nedenle günde ne kadar takviye almanız gerektiğini doktorunuza mutlaka danışın.
3 adet ceviz yiyin. Ceviz de omega 3 yağ asidi açısından en zengin kaynaklardan biri. Güçlü bir hafızaya sahip olmak için günde 3 adet ceviz tüketmek, yaşlılık dönemine yapacağınız en büyük yatırımlardan biri olacaktır.
Kaynak:doktorsensin.com


24.12.2012