BOYUN VE SIRT AĞRILARINIZIN NEDENLERİNİ BİLİYOR MUSUNUZ ?

BOYUN VE SIRT AĞRILARINIZIN NEDENLERİNİ BİLİYOR MUSUNUZ ?

Her boyun ağrısı ciddi bir tıbbi tedavi gerektirmeyebilir. Ancak aşağıdaki belirtilerden birini veya birkaçını yaşıyorsanız mutlaka zaman kaybetmeden doktora gidin.

Acil olabilecek belirtiler:
Omuza ve kola yayılan vurucu ağrıu
Kollarda ve ellerde karıncalanma, güçsüzlük ve hissizlik
İdrar ve diğer tuvalet alışkanlıklarında değişiklik
Çeneye ve göğse dokunmada zorluk yaşama
Boyun hareketlerinde ağrıda artma
 
Yatarak Kitap Okumayın !
 
 Boyun ağrınızın nedenleri neler olabilir?
Kas gerginliği: Uzun süre araba ve bilgisayar kullanma kas gerginliğini tetikleyebilir. Bunun gibi yatakta kitap okumak ve dişleri sıkmak da boyun kaslarını zorlayabilir.
Boyun kemiklerinde aşınma: Vücudun diğer kemiklerinde olduğu gibi yaşla beraber boyun omurlarında aşınma ve kemik erimesi olabilmektedir. Kötü beslenme, egzersiz yapmama gibi faktörler bu sorunu artırabilir.
Boyun fıtıklarının sinirleri sıkıştırması: Boyun fıtığı disk denilen yapıların olması gereken yerden arkaya, omurilik ve kollara giden sinirlerin bulunduğu kanala doğru taşması anlamına gelir
 
Ağrınızın nedeni fibromiyalji olabilir! 
 
 Fibromyalji kadın hastalarda daha sık görülen ve boyun ile sırt bölgesi başta olmak üzere, vücut ağrısına neden olan bir tablo. Hastalar sıklıkla sabah yorgun kalktıklarından, çabuk yorulduklarından şikayetçi olur. Şikayetler soğuk, yorgunluk ve stresle artıyor. Bu grup hastada baş ağrıtan, bağırsak sorunları (özellikle şişkinlik) ellerde uyuşma ve şişlik hissi gibi bazı başka şikayetler de sık gözleniyor. Depresif duygu halleri hastaların ağrıya hassasiyetini artırıyor.
Ağrının tipik özelliği: Hastalar sabah yorgun ve ağrılı uyanırlar. Bazen vücudun sağ, bazen sol yansı etkilenebilir. Yaygın nitelikte olan ağrıya bel ve sırt ağrısı da eşlik edebilir.
 
Bilgisayarın hayatımıza girmesiyle ağrılarımız arttı! 
 
 Sırt bölgesinde kaslara ve yumuşak dokulara bağlı gelişen ağrıların görülme sıklığı bilgisayarın hayatımıza daha fazla girmesi nedeniyle özellikle genç ve orta yaştaki kişilerde arttı. Yapılan çalışmalara göre; uzun süreli sırt ağrısından yakınan hastaların yaklaşık yarısında Myofasiyel Ağrı Sendromu mevcut.
Boyunda şiddetli olabilir. Bu sendrom özellikle ofis çalışanları gibi oturarak uzun süre çalışan kişileri daha fazla etkileyebiliyor. Ağrının tipik özelliği: bu hastalarda, genellikle sırt bölgesinde bulunan kaslarda, üzerine basmakla ağrının tetiklendiği bazı noktalar bulunuyor. Kişilerin duruşlarının bozuk oluşu yakınmaları daha da artırıyor.
 
Ağrıya neden olan diğer hastalıklar 
 
Romatoit artrit 
Menenjit:Menenjit beyni saran zarların iltihabıdır. Bu iltihaba mikroplar neden olur.  Menenjitin en yaygın belirtilerinden biri, baş ağrısı ve boyun tutulmasıdır.
Kanser: Görülme oranı çok nadir olan omurga tümörleri de boyun ve sırt ağrısına neden olabilmektedir.
 
Ağrılarınızın nedeni yatağınız mı? 
 
 Ağrılarınızın yatak veya yastıktan kaynaklandığını anlamak için basit birkaç yolu deneyebilirsiniz ;
  • Yere yorgan ve battaniye sererek bir iki gece orada yatın. Bel ağrılarınız azalıyor veya geçiyorsa, yatakta sorun var demektir.
  • Bir veya iki yüz havlusunu üst üste koyarak rulo yapın ense kökündeki kavisi destekleyecek şekilde yatın.Sabah boyun ağrınız azalıp veya geçiyorsa ortopedik boyun yastığı kullanın.
  • Ancak bu basit yöntemlere rağmen ağrınız devam ediyorsa, bel ya da boyun bölgesinde mekanik bir rahatsızlığınız var demektir. Doktorunuza danışın.
 
BOYUN VE SIRT AĞRILARINIZIN NEDENLERİNİ BİLİYOR MUSUNUZ ?
08.06.2013