BURUN ESTETİĞİ

BURUN ESTETİĞİ
Burun yüzün tam ortasında yer aldığından yüzdeki oranların ve simetrinin belirlenmesinde en önemli yapıların başında gelmektedir.
Bu yüzden Türkiye'de cinsiyetten bağımsız en çok yapılan ameliyat burun ameliyatıdır.
Estetik burun operasyonu ile burun boyutunuz arttırılabilir, azaltılabilir, büyük burun delikleri küçültülebilir, burun ucunun şekli değiştirilebilir, burnun alın ve dudak ile yaptığı açılar düzeltilebilir.
Bu işlem sırasında nefes problemine neden olan kıkırdak ve kemik eğrilikleri de düzeltilebilir.Rinopalsti estetik kazanımları yanında fonksiyonel kazanımların  da sağlandığı 2 yönlü bir ameliyattır.
Ameliyatı genelde genel anestezi ile yapmayı tercih etsekte,sedasyonlada yapılabilir. Ortalama 1,5-2 saat sürer. Hastanede kalma süresi 1 gün olup 2 gün tamponlar kalır,burnu stabil hale getirmek için bir hafta boyunca splint denilen bir alçı kullanılır. Ameliyattan dolayı burun çevresi ve göz altlarında şişme ve morluk görülebilmektedir. 3-4 gün içinde hafif işler yapılabilir; 1 hafta sonra işe dönülür; 1 ay boyunca ağır spor, ağır iş, uzun süre eğilmek ve gözlük kullanmak yasaktır; 1 ay sonra sportif aktivitelere başlanabilir.
Burun ameliyatından sonra burun şeklinin tam olarak oturması ortalama 1 yıl sürer. Kemik yapılarının üzerindeki şişlikler 1 ay sonra inerken, burun ucundaki şişliğin tam olarak inmesi en az 6 ay sürer. Ameliyat sonrası burun kıkırdakları esnekliğini kaybeder ve burun ucunda his kayıpları olabilir. Esneklik ve hissin geri kazanılmasıda ortalama 1 yıl sürer.


 

26.12.2013