ÇAĞIMIZIN HASTALIĞI AIDS

ÇAĞIMIZIN HASTALIĞI AIDS

 AIDS (Açılımı) Acquired Immuno Deficiency Syndrome kelimelerinin kısaltılmış şeklidir.  HIV virüsü hastalığa sebep olur. Virüs vücudun direncini sağlayan bağışıklık sistemini etkisiz hale getirmektedir. Bu durumda kişi mikroplarla savaşamayacak hale gelir ve basit enfeksiyonlara bile yenilerek hayatını kaybeder.

AIDS; Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre her 10 dakikada 1 kişiye bulaşmakta, dünyada 40 milyondan fazla insanı etkileyen, 25 milyon kişinin bu nedenle hayatını kaybettiğini, büyük çoğunluğunun gelişmekte olan ülkelerde görülen ciddi bir hastalıktır.2011 yılında dünyada 3 milyon kişi AIDS nedeniyle ölmüştür. Tüm çabalara rağmen AIDS'li hasta sayısı her geçen gün artmaktadır. Hastalığın aşısı ya da tedavisi tam olarak bulunamamıştır. Bu yüzden AIDS ile mücadelenin temeli bireylerde ve toplumda hastalıktan korunma davranışlarının geliştirilmesidir. Koruyucu önlemlerin geliştirilmesi hastalığın yayılmasını önleyecektir.
HIV virüsünün bulaşma yolları; cinsel temas, kan ve kan ürünleri, anneden bebeğe bulaşma şeklindedir. AIDS'li bir hastaya dokunarak ya da yanında bulunarak hastalık bulaşmaz.  Ayrıca AIDS evcil hayvanlardan, tuvaletlerden, yüzme havuzlarından, tabak ya da bardaklardan bulaşıcılık göstermez.
Hastalıktan korunmada tek eşliliğin tercih edilmesi, korunmasız olan ilişkilerden kaçınılması önemlidir. Kullanılmış ve dezenfekte edilmemiş şırınga, iğne ve cerrahi aletler, diş hekimliği aletleri, dövme, piercing, manikür, pedikür aletleri, akupunktur iğneleri, özellikle berberlerin  kullandığı jilet ve steril edilmemiş makas kesinlikle kullanılmamalıdır.
Hastalık virüs alındıktan sonra farklı evrelerde, farklı klinik bulgularla seyretmektedir. Kişinin bağışıklık sistemini etkileyen bir hastalık olduğu için her çeşit hastalık klinik olarak görülebilmektedir. HIV bulaştıktan sonra, AIDS hastalık belirtileri vücut direncine göre 3-15 yıl ya da daha uzun süre sonra ortaya çıkar. HIV (+) taşıyıcılar hasta gibi görünmezler. Çünkü kliniğin ortaya çıkmasından HIV virüsü değil vücudun savunma mekanizmasının tamamen çöküp diğer mikropların enfeksiyona yol açmasıdır. 

HIV mikrobu bulaşan kişilerde yaklaşık 3-4 hafta sonra soğuk algınlığı benzeri halsizlik, yorgunluk, ateş gibi belirtiler olur. Birkaç gün süren bu belirtilerden sonra enfekte kişiler hiçbir şikayeti olmadan senelerce yaşarlar. Fakat önemli olan bu dönemde de bulaştırıcı olmalarıdır. İlerleyen dönemlerde ise; belirli bir nedene bağlı olmaksızın süren derin yorgunluk hissi, 2 ay içinde %10 dan fazla kilo kaybı, nedeni açıklanamayan ateş, gece terlemesi, çürüğe benzeyen, kaybolmayan ağrısız vücudun her yerinde olabilen pembe kızıl lekeler,nedeni bilinmeyen 2 haftadan uzun süren koltuk altı ve boyun lenf bezlerinde şişlik, geçmeyen inatçı kuru öksürük, ağızda devamlı bulunan beyaz lekeler ve uçuklar, geçmeyen ishaller olabilir.
         
Günümüzde HIV (+) hastalar uzun süre yaşayabilmektedirler. Önemli olan tanının erken konması ve yayılımın önlenmesidir. Şüphelendiğiniz bir durumda tanı konulabilmesi  klinik bulgular ile değil, HIV'e karşı vücutta oluşan antikorların tespiti ile mümkündür. Anti HIV antikorlarının tespitinde ELİZA yöntemi için 3 aylık, PCP yöntemi için 3 haftalık süre geçmesi gerekir. 
HIV taşıyan birçok kişi hastalığın sağlık sonuçlarından daha fazla sosyal damgalanmadan korkuyor. Kendisine HIV bulaşmış ya da bulaşma riski taşıyan kişilerin damgalanma ve ayrımcılık korkusu, önleme, bakım tedavisi ve destek hizmetlerinin bedava dahi olsa düşük kullanılmasının esas nedeni. Bu da ulusal tepkilerin  verimliliğini azaltıyor.
 Bireysel haklara saygı gösterilmesi ve tarihte dışlanmış toplumların statüsünün geliştirilmesi,  HIV'nin yayılmasının, toplumdaki hastalık vakalarının azaltılmasına ve sosyo-ekonomik durum ile insani gelişimin sonuçlarını geliştirmeye yardımcı olabilir.
 HIV taşıyan birçok sosyal sınıftan insanın ihtiyaçlarını karşılamak için sağlık, sosyal ve diğer hizmetler üzerinde odaklanarak somut çabalarda bulunulması gerekir.
 
ÇAĞIMIZIN HASTALIĞI AIDS
ÇAĞIMIZIN HASTALIĞI AIDS
29.11.2013