Check - Up Nedir?

Check - Up Nedir?
Check-up  Nedir?
Bir başka deyimle 'Genel Sağlık Kontrolü', hiçbir şikayet ve hastalığı olmasa dahi kişide mevcut olabilecek hastalıkların ya da bu hastalıkların erken bulgularının ve kişide bulunan,  gelecekte hastalığa yol açabilecek risk faktörlerinin önceden ortaya çıkarılmasını sağlayan,düzenli olarak yılda en az bir kez yapılması gereken bir tarama yöntemidir.

Neden check-up yaptırmalıyız?
Hayati organlarımızı bozan önemli hastalıkların çoğu, ilk belirtilerini yıllarca devam eden, uzun bir yıpranma süreci sonrasında verir. Örneğin; kan yağları yüksekliğinin kalp krizi veya inme (felç)'ye yol açması, B ve C türü hepatit virüsü enfeksiyonlarının karaciğer sirozuna neden olması, şeker hastalığının körlük, böbrek yetmezliği ve sinir dokusu tahribatı meydana getirmesi için uzun yılların geçmesi gerekir.
Yukarıda sayılamayan pek çok hastalığın hasar süreci ilerlemeden erken teşhisi ve önemli risk faktörlerinin henüz zarar oluşturmadan erkenden belirlenmesi, ancak düzenli aralıklarla yapılan kontrollerle mümkün olur. Modern tıpta amaç, hastalık ortaya çıkmadan önce gerekli önlemleri alarak kişinin sağlıklı kalmasını sağlamaktır.
Günümüzde kalp-damar, mide-barsak, karaciğer, böbrek, akciğer, meme, tiroid, prostat, kemik erimesi, hipertansiyon, kansızlık ve kanser hastalıkları dahil birçok hastalık erken teşhis edildiğinde organa ve tüm vücuda zarar vermeden önlenmekte ve kolayca tedavi edilmektedir.
Günlük yaşamda yoğun çalışma temposu, hayat şartları, stres ile beraber, baş ağrısı, kronik yorgunluk, uykusuzluk, hazımsızlık, vücutta a tipik ağrılar, çarpıntı, aşırı terleme, kilo kaybı, sık idrara gitme gibi şikayetler göz ardı edilmekte, çoğu zaman vakitsizlik sebebiyle kontrolü ertelenmektedir.
  
Bu nedenle gelecekte hastalığa yol açabilecek risk  faktörlerinin, önceden ortaya çıkarılmasını için;

Herkesin en az yılda 1 kez check up yaptırılması öneriliyor.
31.12.2012