Çocuğunuzun Ağız ve Diş Sağlığının Yeterince İyi Olduğuna Emin misiniz?

Çocuğunuzun Ağız ve Diş Sağlığının Yeterince İyi Olduğuna Emin misiniz?


Diş çürükleri en sık görülen çocuk rahatsızlığıdır ve erkenden müdahale edilmezse daha büyük sorunlara neden olabilir. Peki sağlıklı dişlerle sorunsuz bir eğitim yılı geçirebilmek için nelere dikkat edilmeli.
*Düzenli bir şekilde diş hekimini ziyaret edilmeli;  
  Süt dişleri organik madde içerdikleri için normal dişlere oranla daha çabuk çürürler. Çocuklar, çürüğün erken döneminde görülebilen soğuk sıcak hassasiyeti ve hafif ağrı gibi sinyalleri zamanında yorumlayamazlar. Dişte oluşan çürüğü ancak dayanamayacak kadar ağrı hissettiklerinde fark ederler ki bu durum hem geç kalınmaya hem de okula gidememelerine neden olur. Diş çürüğüyle yaşamak ise çocuğunuzun konuşma, yemek yeme, uyuma, konsantre olma ve öğrenme becerilerini azaltır. 
*Dişler günde 2 defa fırçalanmalı; 
 Çocuklar dişlerini mutlaka günde iki defa iki dakika boyunca fırçalamalılar bunun için ailelerin çocuklarına destek olmalı ,çeşitli oyunlarla bu alışkanlığı onlara kazandırmaya çalışmalı.
*Beslenme çantasına özen gösterilmeli;
 Çocuğunuzun beslenme çantasını düzenlerken sağlıklı besinlerden oluşmasına da özen gösterin. Unutmamalı ki, sağlıklı beslenme genel sağlığımız kadar dişlerimiz içinde önemlidir
*Cips çikolata gibi yiyecekleri sınırlandırılmalı; 
 Hem ağız sağlığı hem de genel sağlığını tehdit eden cips, çikolata ve asitli içecekler gibi yiyecekler her çocuk için vazgeçilmezdir. Bu tür yiyecekleri yemesini engelleyemeseniz bile en azından sınırlandırın.
*Günlük besinlerinin kalsiyum miktarı yüksek şeylerden oluşmasına dikkat edilmeli; 
Daha sağlam dişler ve kemiklere sahip olabilmesi için süt, peynir gibi daha çok kalsiyum içeren besinleri gün içinde almasına dikkat edin. 
*Alışkanlıklar çocukken edinilmeli; 
 İleride de sağlıklı dişlere sahip olabilmesi için diş fırçalama, sağlıklı beslenme gibi alışkanlıkları çocukken kazandırılmasına özen gösterilmeli.
                                                      Dt.Handan Çağlayan
 
14.10.2012