ÇOCUĞUNUZUN İYİ BİR UYKU DÜZENİ İÇİN NE YAPMALI?

ÇOCUĞUNUZUN İYİ BİR UYKU DÜZENİ İÇİN NE YAPMALI?
Gün içinde çocuğunuzun iki saat uyması sizi tedirgin etmesin; bu arayı gece uykusunda kapatacaktır. Ancak daha da önemlisi, ilk birkaç sene boyunca öncelikli durumda olan çocuğunuzun uykusunu nasıl bir düzene sokacağınızdır. 
Sizin için birkaç küçük önerimiz olacak.
 
Yatağa yolculuk her zaman kısa ve eğlenceli olmalı
 
Banyo, dişlerin fırçalanması, kitap, müzik ve uyku öncesinde aklınıza gelebilecek ya da uyguladığınız her şeyi, kısa ve eğlenceli tutun. 
Her şeyin bir oyuna dönüştürülmesi ile, hem çocuk bu süreci daha istekli ve işbirliği içinde götürür, hem de gündelik görevlerin, işlerin, yükümlülüklerin ne anlama geldiğini daha rahat çözebilir.   
Bu nedenle, özellikle çocuklarını uyutmakta (hatta yatağa götürmekte) zorlanan ebeveynler için önerimiz, çocuğun uyku öncesinde bir ritme alıştırılmasıdır. Zaman içinde bu süreç, 15 dakikaya indirilebilir. 
Çocuğunuzun pijamalarını giymesi, dişlerini fırçalaması, kısa bir öykü ya da bir parça müzik için 15 dakikanın yeterli olduğunu göreceksiniz.
 
Saat kurun
Uyku problemi yaşayan çocukların ebeveynlerine bir diğer faydalı öneri, çocuğun uykusunun kontrol edilebilmesidir. Çocuğunuz saat kullanmasını bilmediğinden, yatağa gitme saati için sizi bekleyecektir. Bu nedenle uyku için bir saat belirleyip buna bağlı kalmak önemlidir. Çocuklar için ideal uyku saati akşam 7 ile 8 arasıdır.
 
Odayı havalandırın
Uykunun kalitesi açısından en önemli etmen, rahatlıktır. Bu yüzden çocuğunuzun uyuduğu odanın ısısı ve ne denli havalandırıldığı da önemlidir. Uyku öncesinde, çocuğunuza kısa bir banyo yaptırmanızı ve uyuduğu odayı iyice havalandırmanızı öneririz. 
 
Ayrıca evlerin aşırı ısıtıldığı kış aylarında, uyku saatinden kısa bir süre önce odanın ısısının düşürülmesi de daha rahat bir ortam yaratabilir.
 
Çocuklar her zaman aynı saatte uyanmalı
Sabit bir uyanma saatinin olması da, uykunun kendisi kadar önemlidir. Çocuklar her zaman aynı saatte yatağa gitmeli ve aynı saatte uyanmalıdır. Bu saatler açısından esnekliğiniz 30 dakikayı geçmemeli.
 
Elbette hafta sonları ve doğum günü, yılbaşı gibi özel günlerde istisnalar olabilir. Önemli günlerde çocuğunuzun yatağa daha geç gitmesinin ve yatakta birlikte daha fazla zaman geçirmenizin yanlış bir tarafı yoktur.
 
02.05.2014