Çocuğunuzun Okul Çantası Çok mu Ağır?

Çocuğunuzun Okul Çantası Çok mu Ağır?

 Çocukların okula başlama tarihleri yaklaşırken onların sırt ve bel ağrılarından şikayet etmelerini beklemeden okula götürdükleri çantalara iyi bir göz atmak gerek. Ortopedistler olarak genelde bir çocuğun taşıması gereken ağırlığın kendi ağırlığının %5-%10 arasında olması gerektiğine inanıyoruz. Ülkemizde tam veriler elimizde yok ancak ABD de 5-18 yaş arası yaklaşık 13,700 öğrenci taşıdıkları okul çantaları nedeni ile doktora başvurmaktadırlar.

Sırt çantası doğru kullanıldığı zaman aslında okul eşyalarını taşımak için çok iyi bir gereç sayılır. Aileler özellikle çocukların gereksiz eşya taşımamaaırını, sırt çantalarını her iki omuza oturacak şekilde takmalarını ve sırt çantanın büyüklüğünün çocuğu boy ve   vücut yapısına uygunolmasını kontrol etmeliler. Her şeye rağmen çocuk gereğinden fazla bir ağırlık taşımak zorunda ise tekerlekli çantalar tercih edilmelidir.

Amerikan Ortopedi Akademisinin önerileri:
  • Her zaman sırt çantasının her iki  kuşağını takın
  • Kuşakları gevşek bırakmayın bel kuşağı varsa takın
  • Gereksiz ve çok ağır eşya taşımayın, eşyalar arasında ağır olanları sırta yakın yerleştirin
  • Çantanızı eğilerek değil diz çökerek kaldırın
  • Kitaplarınızı taşımamaya çalışın. Onları evde veya okulda bırakın
  • Aileler ve öğretmenler çocukları bel ve sırt ağrıları ve özellikle kollarda ve ellerdeki uyuşmalar konusunda uyarmalı ve şikayetlerini dikkate almalıdırlar
  • Okullar ve öğretmenler çocukların yüklerini hafifletecek çözümler üretmelidir. Ailelerin bu konuda okullarla işbirliği yapmalı ve istekte bulunmalıdır.                                                                              
Sağlıkla kalın
Dr. Homan Sekhavat
Özel Medikent Hastanesi Lüleburgaz

 
08.09.2012