Denge Problemlerinde En Son Tedavi Yöntemleri VEMP

Denge Problemlerinde En Son Tedavi Yöntemleri VEMP

Baş dönmesi veya denge sorunu çoğu zaman birbiriyle karıştırılıyor. Hastanemiz denge merkezinde baş dönmesi ve dengeyle ilgili tedaviler yapılıyor, böylece hastanın yaşam kalitesi yükseliyor. Özellikle “Dengemi kaybediyorum, düşeceğim.” hissi yaşıyorsanız hemen bir hekime görünmelisiniz.

Baş Dönmesi ve Denge Sorunu Birbirinden Nasıl Ayırt Edilir?


Baş dönmesi ve denge problemi, genel olarak birbiriyle karıştırılır. Baş dönmesinde bir hareket hissi olması gerekir. Vücutta dengeyi sağlayan farklı sistemler vardır. Bunlardan biri ya da birkaçı etkilenebilir. Hangisinin etkilendiği belirleyip ona göre tedavi planlaması yapılır. Baş dönmesinde etraf durmadan döner. Denge sorunu olduğu zaman ise hafif bir sendeleme hissi ve yürürken yalpalama olur, “Dengemi kaybediyorum, düşeceğim.” hissi yaşanır.
 

Baş Dönmesi Ne Gibi Sorunlar Yaratır?


Baş dönmesi, insanların hekime en çok başvurduğu rahatsızlıkların başında gelir. Kişinin sürekli başı döner. Denge problemi yaşayanlar düşüp bir tarafını zedeleyebilir ya da bir yerlere çarpabilir. Özellikle yaşlılarda, düşmeyle daha büyük sorunlar olabilir.
 

Ne Zaman Doktora Başvurmak Gerekir?


Baş dönmesi çok şiddetli olanlar, hastanelerin acil bölümlerine başvurur. Baş dönmesi şikayeti yaşayan hastanın en kısa süre içinde doktora başvurması gerekir.
 

Tanı Nasıl Konulur?


Baş dönmesi / dengesizlik şikayetiyle başvuran hastada, öncelikle komple bir kulak burun boğaz ve nöroloji muayenesi yapılır. Ayırıcı tanıda işitme testi, videonistagmografi, VEMP ve dinamik posturografi gibi testler kullanılır. Böylece, baş dönmesi ve dengesizliğin sebebi tespit edilir ve ona göre bir tedavi şekli belirlenir.
 

VEMP (Vestibüler Uyarılmış Kas Potansiyelleri) TESTİ


Hastanemizde dengesizlik ve baş dönmesini değerlendirmede kullanılan bütün dünyaca kabul edilmiş testler yapılır. Bunlardan VEMP Testi ile dengeyi sağlayan sistemlerden hangisinin arızalandığı tespit edilir ve teşhis konulur. Böylece, denge problemi yaratan sebep ortaya konulur.


 

 

VEMP TESTİ NEDİR?

Denge sorunlarında son derece karmaşık olan tanı koymayı kolaylaştıran çok yeni bir testtir. Bu sayede vestibüler, yani uyarılmış kas potansiyeller (VEMP) yoluyla sağ ve sol tarafın vestibüler sistemini ayrı ayrı değerlendirme imkanı sağlanabiliyor. Vestibüler sistem; kulaktaki denge organına verilen isim. Bu testle vestibüler sistemin normal çalışıp çalışmadığı ya da ne kadar bozulduğu ortaya konabiliyor. Sistem normal çalışıyorsa denge sorunlarının vestibüler kaynaklı olup olmadığı ortaya çıkıyor. Zira vestibüler sistemden kaynaklanan denge sorunları genel denge sorunları içinde çok geniş bir yer tutuyor. Bu test denge sorunu olan herkese uygulanabiliyor. VEMP testinin, vestibüler sistem fonksiyonunu araştıran ENG kaydının bir tamamlayıcısı olduğu söylenebilir.

 

Vemp Testi İle Ne Elde Edilir

VEMP Testi Denge (vestibüler) sistemin fonksiyonları hakkında bilgi verir. Diğer testlere göre en büyük avantajı denge (vestibüler) sistemindeki otolit organlar, vestibüler sinir ( denge siniri) ve beyin sapı ) spesifik olmasıdır.

 • Denge kristalleri oynaması.

 • Denge testleri

 • Meniereli hastalarda

 • Vestibüler nörinit

 • Vestibüler migren

 • VEMP testi beyin sapını etkileyen santral patolojilerde de yardımcı bir test olarak kullanılabilinir. Örnein MS)

.Üst yarım kanal delinmesi

Baş Dönmesine Sebep Olan Hastalıklar Nelerdir?


Baş dönmesinin pek çok nedeni olabilir ama en sık karşılaşılan nedenler iç kulak hastalıklarıdır.
 

Selim Pozisyonel Vertigo


İç kulakta dengeyi sağlayan kristal parçacıkların yerinden kopup yarım daire kanalına kaçması nedeniyle oluşur. Bu hastalık kendini yatarken sağdan sola, soldan sağ dönerken baş dönmesiyle gösterir. Şiddetli fakat kısa süren baş dönmesi olur. Bu hastalığın teşhis ve tedavisinde, başa değişik pozisyonlar verilerek yapılan manevralar ve ilaç tedavisi kullanılır. Bu sayede, 2-3 dakikalık bir süre içinde hastalığı teşhis ve tedavi etmek mümkün olmaktadır. VEMP Testi ile kolayca tanı konur.

 

Meniere Hastalığı


İç kulak sıvısının miktarının artmasıyla oluşur. Hastada baş dönmesi, çınlama, kulakta basınç hissi, yüksek seslerden rahatsızlık ve işitme kaybı görülebilir. Hastalığın nedeni bilinmemekle birlikte aşırı tuz tüketimi, stres ve hormonal bozuklukların baş dönmesi ataklarını tetiklediği bilinmektedir. Tedavide öncelikle damar genişletici ve idrar söktürücü ilaçlardan faydalanılır. İlaç tedavisiyle atakları kesilmeyen kişilere cerrahi müdahale yapılır.

 

Denge Siniri İltihabı

Kafa Tümörleri

Damar Tıkanmaları

Üst Yarı Dalga Kanal Delinmesi

Multiple Skleroz (MS)

Başdönmeli Migren

Vertigino Epilepsi


 


 

Denge Problemi Altında Yatan Nedenler

 • Geçirilmiş iç kulak hastalıkları

 • Nörolojik problemler

 • Şeker hastalığı

 • Vitamin eksiklikleri

 • Görme bozuklukları


 

Denge Problemi Tedavisi Nasıl Yapılır?


Dengesizlik ilaç ya da cerrahiyle tedavi edilmemektedir. Denge egzersizleri büyük derece önemli olduğu için, dengesizliğin neden kaynaklandığını tespit etmek öncelik taşımaktadır. Dinamik posturografi yardımıyla dengesizliğin derin duyu, görme ve iç kulak sistemlerinin hangisinden kaynaklandığını tespit etmek gerekir. Bunun sonucunda da uygun denge egzersizleriyle tedavi uygulanır.

Denge Problemlerinde En Son Tedavi Yöntemleri VEMP
Denge Problemlerinde En Son Tedavi Yöntemleri VEMP
21.12.2020