DENTAL FOBİ

DENTAL FOBİ

Çocuk genç veya yaşlı herkes hayatının bir döneminde diş hekimine gitmek durumunda kalıyor. Diş Hekimi korkusu nedeniyle tedaviye ertelemek ise işleri daha da içinden çıkılmaz bir duruma sürüklüyor. Ağrı artıyor, tedavi süresi uzuyor.

Dental Fobi nedir: kişilerin tedavileri sırasında karşılaştığı acılı ve travmatik durumlar bu fobinin oluşmasında en önemli faktördür. Ayrıca diş hekiminin ilgisiz ve soğuk tavırları da hastalar üzerinde olumsuz etki yaratmaktadır. Kişinin korku nedeni ne olursa olsun diş hekiminin hastaya yaklaşımı korkunun en aza indirgenmesi de büyük önem taşır. Bireyin küçük yaşta büyükleri tarafından hekimle korkutulması ve çevreden aktarılan olumsuz tecrübeler de bu kategoriye dahil edilebilir.

 

Bu korkuyu en çok tetikleyen nedenler; 
 

  - Diş ağrısının şiddeti
  - toplumda Her yaşta sıkça rastlanılan ve korkulan Bir rahatsızlık oluşu
  - Eskiden anestezinin etkin bir biçimde kullanılmaması ve buna bağlı olarak hastanın yapılan tedaviyi       neredeyse tamamen hissetmesi.
 

Tedavisi zor olan hastalar;
  - Hekimle iş birliği yapamayacak kadar küçük çocuklar,
  -  Muayenehanede müdahale edilmesi riskli olan ciddi sistemik hastalıklara sahip kişiler,
  - Engelli hastalar,
 

Anestezi uzmanları tarafından bazı ilaçlarla hastanın bilinci açıkken gerçekleştirilen derin uyku olarak da tanımlanan sedasyon hem erişkinlerde hem de çocuklarda son derece güvenilir bir yöntemdir.
Sedasyon genel anesteziye bir alternatif olarak klinik veya hastane koşullarında uygulanır.

Sedasyonda olan hasta uyku moduna geçiyor şuuru yerinde olan kişi her komutu yerine getirir ancak acı ya da korku hissetmez. Tedaviden sonra da hiçbir şey hatırlamaz.

Sedasyon sonrasında tedavileri tamamlanan hastaların zaman içinde Diş Hekimi fobilerin de azalma görülmektedir. Yöntem ayrıca ağız ve çene cerrahisi girişimlerinde de rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Diş Hekimi korkusu olan kişilere tavsiyeler:
 

Öncelikle aşırı korkusu olan bireylerde genel anestezi ve sedasyon gibi ileri teknikler her zaman alternatif olabilir.
Sizi rahat ve güvenli hissettiren samimi ve ilgili bir diş hekimi seçmelisiniz.
Tedavi başlamadan diş hekiminize korkularınızdan bahsedersen iz ve tam olarak neden korktuğunu belirtirseniz diş hekiminiz korkunuzu yenmeniz için size yardımcı olacaktır.
Diş Hekimi nezle tedavi başlamadan tüm prosedürü adım adım anlatmasını isteyiniz.
Tedavi esnasında Herhangi bir nedenle işlemi ara vermek isterseniz bunu tedavi başlamadan diş hekiminiz ile aranızda bir işaret ile belirleyebilirsiniz.

Derin nefes alıp rahatlamaya ve anlık streslerden uzaklaşmaya çalışınız randevularınızı günü stres ve yorgunluğu birikim eden önce yani sabah saatlerinde almanız sizin için olumlu olacaktır.

Işlemlerin basit olanla başlayınız tüm tedavileri tek seferde yaptırmak zorunda değilsiniz İlk seferde sadece bir temizlikle seans sonlandırılabilir.Diş Hekimi kontrolleri ne probleminiz olmasa dahi düzenli gidiniz. Böylece hem büyük işlemlerden kaçınabilir hem de ortama daha rahat alışabilirsiniz.

Unutmayınız diş hekimliği teknolojileri ve tedavi teknikleri son yıllarda sizin konforunuzu arttıracak şekilde oldukça ilerlemiştir.

 

DENTAL FOBİ
DENTAL FOBİ
15.12.2017