Doğum Korkusu Nasıl Yenilir?

Doğum Korkusu Nasıl Yenilir?
Doğum vakti yaklaştıkça, duygusal anlamda birçok endişe yaşamaya başlarsınız. Nasıl bir bebeğim olacak? Kendimde ve hayatımda nasıl değişiklikler olacak? Bebeğim sağlıklı doğacak mı? Zaman daraldıkça kafanızdaki sorular artarken, cevapları sizin için hep yetersiz kalır. 

Bir bebek fikri ortaya çıktığı andan itibaren, kadının zihnini, pek çok soru meşgul etmeye başlar. Evet, kadınlar binlerce yıldır doğururlar ama bu, sizin doğumunuzdur ve bugüne kadar yaşayacağınız en önemli olaydır. Uzmanlar "Hamileliğin son dönemlerinde, doğum anına ve bebeğin sağlığına dair endişeler, anne adaylarında daha ön planda gözükür. Bu nedenle, doğum öncesi pek çok anne adayı, kötü rüyalar veya kabuslar görebilir. Anne adayı, bir yandan yaşacağı doğum için endişe duyarken, diğer taraftan hayatında oluşacak değişimleri düşünür." diyor.

Korkularınızın nedenleri

 • Hamilelik sürecinde, anne adayının korkularının olması çok normaldir ve bu korkular gebelerin %90'nında görülür.
 • Bazı insanların ağrı eşikleri çok düşüktür. Bu nedenle daha önce yaşanmış olan yoğun ağrılar, anne adaylarını korkutur. Bilmelisiniz ki, doğum esnasında salgılanan hormonlar, ağrıyı daha az hissetmenize yardımcı olacaktır.
 • Çocukluğumuzdan itibaren, akrabalarımızın ve komşu teyzelerin travmatik doğum hikayeleriyle büyürüz. Sürekli duyduğumuz bu hikayeler, doğuma karşı ön yargılı olmamıza ve olaya "korkunç" gözüyle bakmamıza neden olur.
 • Genelde insanlar bilmediği şeylerden korkar. Bu nedenle, doğum korkusuyla başa çıkmada ilk adım, yeterli bilgi edinmektir. Bilgiyi doğru kaynaktan almak kadar, bilginin veriliş tarzı da önemlidir. 
 • Doğum, karı-koca ilişkilerinde belli oranda değişim ve yeniden düzenlemeleri zorunlu kılar. Tam da bu noktada eşiyle ilişkisinden memnun olmayan, eşine tam anlamıyla güvenemeyen, eşini bir baba adayı olarak yeterli görmeyen anne adayı, doğum anına dair daha fazla korku yaşayabilir. 
 • Her anne adayı, eşit derecede sosyal desteğe sahip olmayabilir. Sosyal destekten yoksun anne adayları, yaşayabilecekleri zorluklardan kaynaklanan korkularını, doğum anına dair korkularmış gibi yaşayabilir; aslında bilinçaltında, doğumun gerçekleşmesinden korkarlar. 
 • Bir bebeğin gelişi, aileyi maddi anlamda zorlayabilir. Her iki eşin de, eve gelir getirdiği ailelerde, belli süreyle de olsa tek gelirle yaşanması gerekebilir. Bu durumda, anne adayının, doğum sonrasındaki belirsizliklerden duyduğu endişe, doğum anına dair abartılı endişeler yaşamasına yol açabilir. 
 • Anne adayının, anne olabilme becerilerine dair yaşadığı endişeler, hamileliği süresince normalin üstünde depresif süreçler yaşamasına neden olabilir.
 • Anne adayı, annelik rolüne kendini hazır hissetmiyor veya bebeğe fazla anlamlar yüklüyorsa, bu durum doğum korkusunu arttırır. 
 • Her anne adayı, bebeğinin sağlıklı doğmasını ister ama bunun yanında, yaşanabilecek komplikasyonlarla ilgili olumsuz senaryolar da yazmayı ihmal etmez. Anne adayının ailesinde, eşinin ailesinde ya da yakın çevresinde yaşadığı olumsuz örnekler de çocuğun sağlığına duyulan endişeyi arttırır. 

Doğum korkunuzu yenin

 • Doktorunuzla konuşun ve kafanızdaki soruları öncelikle onunla paylaşın. 
 • Doğumun fiziksel sonuçlarına dair duyduğunuz endişelerle, duygusal hassasiyetinizi birbirinden ayırt etmeye çalışın.
 • Nerede doğum yapacağınız, doktorunuz, doğum esnasında sizinle birlikte olacak yakınlarınız, hastanede sizin yanınızda kalacak kişiler, eve döndükten sonra size destek olacak aile bireyleri, çalışıyorsanız iş yerinizle ilişkiler, parasal ve gündelik yaşam gibi konuları doğumdan önce planlayın ve bunları eşinizle paylaşın.
 • Kadın aslında doğum gerçekleştiği anda duygusal olarak anne olamaz. Anne-çocuk arasındaki ilişkinin kurulabilmesi; annenin bebeğini tanıması ve onun ihtiyaçlarına uygun davranmayı öğrenmesiyle başlar. Zaman alan bu süreçte, aklınıza takılan sorularda size yardımcı olabilecek, çocuk bakımı ve hayatınızı yeniden düzenlemeniz noktasında size yol gösterebilecek kişileri belirleyin.
 • Doğumdan önceki aylarda rahatlamak için, sevdiğiniz ve keyif aldığınız işlere vakit ayırmaya çalışın. Bu aktiviteler, stresinizi azaltmanıza yardımcı olacaktır. 
 • Doğum korkunuz, günlük yaşamınızı olumsuz etkilemeye başlarsa ve bunlarla tek başınıza baş edemediğinizi hissederseniz, mutlaka profesyonel yardım almalısınız.
 • Doğum korkusunu, normalin çok üzerinde yaşamanız, depresyonda olduğunuza dair bir işaret olabilir. 
 

 

12.11.2012