Doğum Sonrası Yapılan Estetik Ameliyatlar

Doğum Sonrası Yapılan Estetik Ameliyatlar

Doğum sonrasında ne gibi sorunlarla geliyor hastalar?

Kadınlarda tabii ki karın bölgesinde deformasyonlar oluyor. Çoğunlukla karın germe ameliyatları yapıyoruz. Fetüs, hamilelikte parazit gibidir. Bütün maddeleri emer. Vücutta buna karşılık bazı bölgelerde yağ tutar. Özellikle bu yüzden bel bölgesindeki kalınlaşma sıkça duyulan bir şey. En çok da ikiz doğum yapanlarda. İstediği kadar sporcu olsun, çok fazla sarkıklık kalmasa da biraz bombe şeklinde bir göbek kalır. Karın gerdirme ameliyatlarının son yıllarda bu kadar artmasının başka sebepleri de var tabii. Mesela ilk olarak tüp bebek operasyonunda inanılmaz ilerlemeler oldu. Tüp bebekte çoklu gebelik ihtimali yüksektir. Çoklu gebelik ne kadar fazla olursa deformasyon o kadar artar.

 

Normal doğum yapanların vücudu eskisine döner ama sezaryen olanlarda hep bir göbek kalır gibi inanış var. Bu ne kadar doğru?

Hiç ilgisi yok. Sezaryen doğumun artması karın operasyonlarını artırdı. Bazı durumlarda karındaki sezaryen izlerini kullanarak karındaki deformasyonları gidermek mümkün olduğu için ikinci bir iz korkusu olmuyor.

 

Karın germe nedir?

Hastanın sarkıklığı yok ama karın kasları genişlemiş. Aslında yaptığımız karnımızı içimize çektiğimizdeki görüntüyü almak. Ayrıca artık endoskop yardımcılı yöntemlerde gelişti. Onlar sayesinde sadece kasları sıkılaştırarak germe ameliyatı yapmak mümkün oluyor.

Göğüs kemiğinin en uç noktasından sezaryen izinin en orta noktasına kadar olan yerde kaslar ayrılmış oluyor. Bir nevi içerden dikiliyorlar. Halk arasında ‘iç korse’ diye biliniyor. Bu arada karın germe ameliyatından sonra bütün hastalar hamile kalabiliyorlar yine. Karnın gerilmiş olması, hamileliği engellemez.

 

"Doğumdan sonra liposuction yapılmamalı!"

 

Liposuction (yağ aldırma) nasıl bir yöntem?

Eğer usulüne uygun yapılırsa güzel bir şey. Birkaç küçük delikten içi boş yağ emen küçük aletlerle yapılıyor. Yeni yeni lazerle de yapılmaya başlandı. Ama doğum sonrasında karın bölgesinde liposuction yapılmamalı. Doğumdan sonra karın öyle ya da böyle bir miktar sarktığı için, aynı yere liposuction yapılması o bölgeyi daha da sarkıtır. Çoğu zaman karın germe yeterlidir. Bir başka yöntem de karnı gerdikten 3 ya da 6 ay sonra karnın üst bölgesinde çok küçük bir yerden yağ alınması.

 

Liposuction belli aralıklarla mı yaptırılmalı yoksa bir kez yaptırmak yeterli midir?

Mesela şimdi bir odada 50 tane balon olduğunu düşün. Onları da yağ hücresi olarak kabul edelim. Vücutta bizim yağ hücre sayımız sabit. Liposuction yağ kitlelerini azaltıyor. Biz o 50 balonu, 25’e düşürüyoruz. Ama tabii ki o kalan 25 de aktif halde. Genişleyebilirler. Kilo alındığında liposuction sonuçları bozulabilir. Ama vücut oranınız bozulmaz. Mesela kızın vücudu ince ama basenleri var. Oraya liposuction uygulandığında o kız kilo da alsa artık oranlı alıyor. Ama sarkık olan bir bölgede uygulanmaması daha doğru.

Hamilelik ve emzirme sonrasında memeyle ilgili memnuniyetsizlikler olabiliyor. Ne gibi sorunlarla geliyorlar size?

Karından sonra en sık yapılan operasyon meme operasyonudur. Memeler büyüyebilir, tam tersine küçülebilir ve bunlara ek olarak da sarkabilir. Hastaların %75 i emzirdikten sonra memelerinin içlerinin boşaldığından şikâyet eder.

Hamilelik ve emzirme döneminde genişleyen süt bezleri, sonra küçülüyor. Memelerinin eski kıvamı ve sertliği kalmıyor, sarkıyorlar.

 

Diyelim ki bir kadın silikon taktırdı sonra yine hamile kaldı. Emzirmesini etkiler mi?

Silikon usulüne göre yapılırsa emzirmeyi etkilemez.

Protezin meme kanseri taramalarına etkisi nedir? Zorlaştırır mı tanıyı?

Protezli bir kadında neredeyse meme kanserini kaçırmak diye bir şey söz konusu değil. Hastaların o konuda rahat olması lazım.

Yani protezsiz bir kadınla aynı risk seviyesinde...

Hatta ilginçtir protezli kadınlar, altta bir platform olan memeyi daha kolay muayene edebildikleri için herhangi kitleyi, kisti vs. daha kolay yakalayabiliyorlar. Protezin kanser yapmadığı kesinlikle biliniyor. Hatta Amerika ve Kanada’da özellikle on binlerce kadının üzerinde yapılan çalışmalarda protezli kadınlarda meme kanseri görülme sıklığı daha az. Onun da iki tane spekülasyonu var: Bir tanesi her ne kadar zararsız bir madde olsa da yabancı bir cisim olduğu için vücudun bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor gibi bir görüş var. Bir başka görüş de meme büyüten kadının zaten meme dokusu az olduğu için kanser gelişme ihtimalinin az olması. Bunlar spekülatif ancak kanseri artırmadığı kesinlikle biliniyor.

Peki ya hamilelikte oluşan çatlakları tedavi edebiliyor musunuz?

Çatlak oluştuktan sonra onu giderebilen bir teknoloji hâlâ yok. Çatlak derinin en üst seviyesinde olduğu için o çatlaklar cerrahi olarak uzaklaştırılamadığı sürece bugünün teknolojisiyle hiçbir şey yapılamıyor.

 

Doğum Sonrası Yapılan Estetik Ameliyatlar
17.01.2018