EMG( Elektromiyografi ) NEDİR? NASIL YAPILIR?

EMG( Elektromiyografi ) NEDİR?  NASIL YAPILIR?
Hangi Hastalıkların Tanısına Yardımcı Olur?
 
EMG, vücudumuzdaki sinirlerin ve kasların elektriksel yöntemlerle incelenmesidir. 
Hastayı fazla rahatsız etmeyecek şiddette doğrusal elektrik akımı kullanılarak, sinirlerin elektrik iletme fonksiyonları ölçülür. Bunun için, parmaklara ve sinirlerin üzerindeki cilt bölgelerine düşük şiddette elektrik akımı uygulanır ve sinirin veya cildin başka bir yerinden bu akım bilgisayarlı aletlerle toplanarak ölçüm yapılır. Böylece sinirin sağlıklı fonksiyon yapıp yapmadığı anlaşılır.
Kasların içine de ince çaplı tek kullanımlık steril iğne şekilli elektrotlar konulmak suretiyle, incelenen kasın sinirinin hastalıklı olup olmadığı veya kasın sağlıklı olup olmadığı, kaslarda oluşan elektrik aktivitenin EMG cihazı ekranından izlenmesi ve analiz edilmesi yoluyla anlaşılır. İğne EMG sıklıkla uygulanmakla birlikte bazı durumlarda sadece sinir ileti incelemeleri yeterli olabilir.
EMG nin Hastalıkların Tanısını Koymada Yeri Nedir?
EMG direkt inceleme yöntemlerinin yerini tutmasa da bu yöntemlere yol göztermekte, bir çok hastalıkta ise direkt yöntemlere gerek kalmaksızın bazen tek başına bazen diğer dolaylı yöntemlerle klinisyene tanı koymada yardımcı olarak tedavinin yolunu açmaktadır.
 
Ne zaman EMG yapılır?
Sinir yaralanmaları (sinir kesisi,trafik kazaları vs.)
Sinir sıkışmaları (karpal tünel sendromu vs.)
Boyun ve bel fıtıklarının teşhisi
Sinirlerin fonksiyonlarını bozabilen hastalıkların (şeker hastalığı, böbrek hastalığı gibi) sinirler üzerindeki etkilerinin araştırılması,
Yüz felci teşhis ve takibi
Kas ve sinir-kas kavşağı hastalıklarının teşhisi (myasteni,myopati vs.)
Kas erimeleriyle giden omurilik hastalıklarının (ALS,polio vs.) teşhisi
 
İncelemenin süresi ne kadardır ? 
Her zaman için bir vücut bölgesinde birden fazla sayıda sinir ve kasın incelenmesi gerekmektedir. Yöntem uygulama şekli nedeniyle ağrılı olabildiğinden uygulayıcı bilgi ve deneyimi yardımıyla incelemeyi sınırlayarak gereksiz girişimlerden kaçınır. Bazen de sınırlı gibi görünen ve kısa sürmesi planlanan incelemeler, uygulama sırasında elde edilen verilere göre genişletilebilir. EMG'de her hasta için hastalığına uygun ayrı inceleme planları uygulandığından standart bir inceleme süresinden bahsetmek güç olmakla birlikte bu süre 30 dakikadan 2 saate kadar uzayabilmektedir. Bu süre içerisinde hastanın mümkün olduğunca doktora yardımcı olması incelemenin daha sağlıklı olmasını sağlayacak, gereksiz uzamalara engel olacaktır.
İncelemeye gelirken...
Hastanın incelemeye tok karına gelmesi önerilir.
İnceleme genellikle kollar ve bacaklardan yapıldığından rahat,kolay çıkarılabilir kıyafetler tercih edilmelidir.Kadın hastaların külotlu çorap giymemeleri önerilir.
İnceleme öncesinde eller ve ayaklar temiz olmalı,krem ve benzeri kozmetik ürünler sürülmemelidir.
El ve kollardaki takılar (yüzük,bilezik,saat gibi) çalışmayı etkileyebileceğinden inceleme öncesi çıkarılmalıdır.
Düzenli olarak kullanmakta olduğu ilaçlar varsa bunları almasında sakınca yoktur. Ancak kan sulandırıcı ilaçlar (aspirin,coumadin) kullanan hastalarının hekimi önceden bilgilendirmesi gerekir.
Kalp pili taşıyorsa inceleme öncesi hekimi uyarması önerilir.
                                                                         Nöroloji Uzmanı 
                                                                         Uz.Dr.Alev Vatan 
 
EMG( Elektromiyografi ) NEDİR?  NASIL YAPILIR?
05.08.2013