GÖZ KAPAĞI ESTETİĞİ

GÖZ KAPAĞI ESTETİĞİ

Göz çevresindeki fazla, sarkan veya torbalar oluşturan deri ve deri altı yağ dokusunun kısmen çıkartılarak kısmen de onarılarak daha sağlıklı ve estetik bir görünüme kavuşturulduğu ameliyatlara verilen genel addır. Göz kapağı estetiği yerine blefaroplasti terimi de kullanılmaktadır.  Ancak, kazayağı denilen göz çevresindeki kırışıklıklar, göz kapaklarındaki ince kırışıklıklar, gözlerin etrafındaki koyu halkalar veya düşük kaşlar tedavi edilmez. Bu sorunların giderilmesi için ek işlemler yapılması gerekir.  

Ameliyat Yaşı

Genellikle 30 yaş ve üzerinde olmak üzere, göz kapaklarındaki deformiteye bağlı olarak her yaşta ameliyat olunabilir.  

Ameliyat Öncesi

Kanama olmaması için en az 10 gün öncesinden kanın pıhtılaşmasını azaltan aspirin, E-Vitamini, bazı ağrı kesiciler veya bitkisel preparatların kullanımı kesilmelidir. Yüksek tansiyonu olanların tansiyonu ilaçlarla kontrol altına alınmış olmalıdır.

Analiz

Üst göz kapağı estetik analizi kaştan bağımsız değerlendirilemez. Düşük kaşları olan bir hastaya üst göz kapağı estetiği, kaşların daha da aşağıya çekilmemesi için kaş kaldırma ameliyatıyla kombine edilmelidir.

Alt göz kapağı estetik analizi ise yanaktan bağımsız değerlendirilemez. Düşük yanakları olan bir hastada alt göz kapağı estetiği daha iyi bir sonuç elde etmek için orta yüz germe ameliyatıyla kombine edilmelidir.

 

 Ameliyat

Ameliyat göz kapaklarına yapılan lokal anestezi ve  sedasyon (damardan sakinleştirici verilmesi) ile yapılabildiği gibi genel anestezi altında da yapılabilir. Aynı gün eve çıkılabilir. Sadece üst, sadece alt veya 4 göz kapağı aynı anda ameliyat edilebilir.   Üst gözkapağından çıkartılacak fazla deri ameliyat öncesi hasta ayakta iken işaretlenir. Kesi göz kapağının göz açıkken oluşan doğal kıvrımına denk gelecek şekilde planlanır. Alt gözkapağında ise kesi kirpiklerin 1-2 mm aşağısından(subcillier insizyon) geçecek şekilde ve derinin doğal kıvrımlarına denk gelecek şekilde yapılır..   Ameliyat tekniği standart değildir, mevcut soruna ve cerrahın tercihine göre farklı teknikler kullanılabilir. Ameliyat bitiminde kesiler dikişler yardımı ile kapatılır.   Özellikle alt göz kapağı ameliyatı daha fazla deneyim gerektirir. Alt göz kapağı ileri yaşlarda gevşer ve ameliyat esnasında yeterli sıkılaştırma yapılmaz ise dışa ve aşağıya doğru dönebilir (ektropion). Blefaroplasti ameliyatı çok teknik ve hata payı düşük bir ameliyattır. Bu ameliyatın yıllarca eğitimini almış plastik cerrah tarafından yapılmalıdır.  

Ameliyat Sonrası

Göz kapaklarında ödem ve morluk oluşabilir; soğuk uygulama ve yüksek yastıkta yatma önerilir. Ameliyat sonrası ciddi ağrı olmaz, ciddi ağrı oluyorsa kanama belirtisi olabilir; doktor haberdar edilmelidir. Gözlerde yaşarma, yanma hissi, kuruluk olabilir. Göz kapakları hafif açık kalabilir; ödem geriledikçe düzelmesi beklenir. Dikişler 5-7 gün içerisinde tamamen alınır. Bir hafta sonra hasta işine dönebilir ancak göz kapaklarındaki minimal ödemin tamamen gerilemesi 3-4 haftayı bulabilir. Bir hafta sonra kontak lens kullanılabilir. Ameliyat izleri ilk haftalar makyajla gizlenebilir. İlk haftalar pembe renkli olan izler genellikle aylar içerisinde gittikçe solar ve dikkat çekmeyecek ince ve ten rengi bir hal alır

 

09.04.2014