Hastanemiz Kardiyoloji Bölümünde Yapılan Kalp Hastalıkları Tanı Yöntemleri

Hastanemiz Kardiyoloji Bölümünde Yapılan Kalp Hastalıkları Tanı Yöntemleri

 

Muayene:

 

Hastanın yakınmaları dinlenir, klasik vücut muayenesi yapılır, hastaya en uygun tanı yöntemleri seçilir.

 

 

Unutmayalım ki "erken tanı hayat kurtarır."

 

Elektrokardiyografi( EKG ):

 

 

Kalbin elektriksel aktivitesinin özel kâğıtlara yazdırılma işlemine elektrokardiyografi (EKG) denilmektedir. Elektrokardiyografi özellikle kalbi besleyen damarlardaki daralma ( kalp krizi riski ), kalp ritim problemleri ve diğer kalp hastalıkları hakkında önemli bilgiler verebilmektedir.

 

 

Kalp hastalığı şikâyeti (göğüs ağrısı, çarpıntı, nefes darlığı, baş dönmesi, bayılma) olan hastaların veya kalp hastalığı açısından risk (yüksek kan basıncı ve kolesterol, sigara içimi, diyabet, aile öyküsü veya ileri yaş) taşıyan hastaların değerlendirilmesi amacıyla da EKG testi yapılmaktadır.

 

Eforlu EKG:

 

 

Kalp damarlarının darlığında şüphelenilen hastanın, yürüme bandı üzerinde hızlı tempoda yürütülmesi esnasında sürekli olarak kalp elektrokardiyografisinin çekilmesi 'efor testi' olarak adlandırılır.

 

 

Koroner arter hastalığının tanısı, gidişi ve kapak hastalıklarında fonksiyonel kapasite tayini yapılır.

 

Ekokardiyografi (EKO):

 

 

İnsan kalbinin yapısı, boşluklarının çapları, kalp adalesinin çalışma kapasitesi ve özellikle kalp kapaklarının yapısı ve işlevlerini, ses dalgası yöntemi ile canlı görüntüye çevrilen tekniğe ekokardiyografi (EKO) adı verilir. Bu test için hiç bir ön hazırlık veya açlık gerekmez ve kısa süre içinde tüm test tamamlanabilir.

 

 

Ritim Holter:

 

 

Kalp ritminin 24 saat takip edilip, kayıt edilmesi holter adı verilen cihaz ile gerçekleştirilmektedir. Bu cihaz sayesinde kalp ritim bozukluğu teşhis edilebilmektedir.

 

Tansiyon Holter:

 

 

Tansiyon holteri de hastaların tansiyonunun 24 saat boyunca, gün içinde, gerçek hayat koşulları altında gösterdiği dalgalanmayı ve uyku sırasındaki tansiyon değerlerini kayıt eder.

 

Sağlıcakla kalın,

 

Dr Cengiz KORUCU, kardiyolog

24.07.2012