Kemik Erimesi (Osteoporoz)

Kemik Erimesi (Osteoporoz)
Kemik Erimesi Nedir?
Kemik kütlesi kaybı hastalığıdır. Bu hastalık zamanla ilerler ve kırık riskini ciddi şekilde arttırır. Bu hastalık yıllarca herhangi bir bulgu veya rahatsızlık olmadan ilerleyebilir. Bir çok hasta ancak kırık oluştuktan sonra tedaviye başlar. Yaşlı hastalardaki boy kısalması ve kamburlaşmanın altında yatan sebep te kemik erimesidir. 
 
Kemik Erimesi Neden Önemlidir? 
Kemik Erimesi gerçek bir sağlık sorunudur. ABD'de kemik erimesine bağlı yılda 2 milyon kırık tedavi edilmektedir. Ülkemizde de yaş ortlamasının artması ile majör bir sorun haline gelmiştir. Kemik erimesine bağlı kırıklar çoğu zaman çok hafif düşmelrle ve en sık kalça, omurga, el bileği ve ayak bileğinde oluşmaktadır. BU kırıkların içinde en önemlisi kuşkusuz kalça kırıklarıdır. Kalça kırığı sonrası hastlar çok ciddi ameliyaltar ve uzun süren iyileşme sürecinin sonunda çoğunlukla kırık öncesi bağımsız ve yardımsız hayatlarına geri dönememktedirler. 
 
Kemik Erimesinin Nedeni Nedir? 
Hastalığın nedeni tam olarak bilinmemektedir ancak bazı faktörler bu hastalığa yol açtığı belirlenmiştir.
 
Yaşlanma:
Her insan 35 yaşından sonra her insanda yeni kemik yapımında azalma görülmektedir.Genel olarak yaş ilerledikçe kemik kütlesi azalır. 
Kalıtım:
Hastalık ailesinde kemik erimesi sık görülen, narin beyaz tenli özellikle beyaz veya sarı ırkttan insanlarda daha sık görülmektedir.
Beslenme ve Yaşam Biçimi: 
Kalsiyum ve vitaminlerden yoksun beslenme, düşük vücut ağırlığı ve hareketsiz hayat tarzı kemik erimesine yol açan faktörlerdir. Ayrıca sigara ve alkol tüketimi kemik yapımını olumsuz yönde etkilediği kesinlik kazanmıştır.
İlaçlar ve Diğer Hastalıklar:
Steroid ilaç tüketimi (Kortizon) ve bazı tiroid hastalıları kemik erimesine yol açabilirler..
 
Kemik Erimesini Önlemek veya Yavaşlatmak İçin Neler Yapılabilir?
Kemik erimesini yavaşlatmak ve kırık oluşumunu önlemek için hergün yeterli kalsiyum ve D vitamini almak gerekir.Ayrıca yaş ne olursa olsun kasları çalıştıran egzersizler yapmak kemik erimesini engelleyebilmektedir.Düzenli haftada en az 3-4 kere kısa ve hafif egzersizler yapmak hastalığı yavaşlatmak için yeterlidir.Bu egzersizler hafif ağırlıklarla çalışma, yürüyüş,dans ve merdiven çıkma olabilir.
 
Kemik Erimesi Nasıl Teşhis Edilir?
Kemik erimesi tanısı doktorunuz tarafından yapılan fizik muayene , radyografi ,laboratuvar ve kemik yoğunluğu ölçümü ile tespit edilir.Kemik yoğunluk ölçümü genelde dexa metoduyla yapılmaktadır.Bu yöntem hastanın kemik yoğunluğunu aynı yaş,aynı ırk ve cins hastaların 20-25 yaş kemik yoğunluklarıyla kıyaslamaktır.
 
Kemik Erimesi Nasıl Tedavi Edilir?
 
Kemik erimesinin tedavisi genellikle kadın doğum,ortopedi,dahiliye veya endokrinoloji uzmanlarından oluşan bir ekip tarafından yapılır.Hastalığın tedavisinde östrojen hormonu,kastroni ve bifosfanat ilaçlar değişik formlarda kullanılmaktadır.
 
Ortopedi ve Travmatoloji 
Uz.Dr. Hooman SEKHAVAT

 

Kemik Erimesi (Osteoporoz)
16.08.2012