KİREÇLENME

KİREÇLENME

 

Diz ekleminin Artrozu veya halk arasında bilinen adıyla 'KİREÇLENME'   hastalığın günümüzde  tam  anlamda bir tedavisi yok. Ancak yine de elimizde birçok rahatlatıcı yöntem mevcut. Bu yöntemlerin ana amacı öncelikle ağrıyı azaltmak ve daha sonra eklemin işlevselliğini arttırmaktır. 

Hastalığın ileri seviyelerinde ameliyat (Total Diz Protezi) tek çözüm olsa da erken ve hatta orta  aşamalarında ameliyatsız tedavilerden fayda görülebilir. Bu tedavileri: aktivite değişiklikleri, ağrı kesici ve antienflamatuar ilaçlar ve fizik tedavi olarak sayabiliriz. 

Bir başka yöntem ise Viskosuplementasyon adında periyodik bir eklem enjeksiyonudur. Bu prosedürde diz eklemine yoğun bir sıvı olan 'Hyaluronik asit' enjekte edilir. Hyaluronik asit eklemin doğal sıvısında bulunan bir madde ve eklem yüzeylerini koruyucu,  kayganlaştırıcı ve ayni zamanda darbe emici bir rol oynamaktadır.

Artroz bir yıpranma ve aşınma hastalığıdır. Artroz hastalarının dizlerindeki eklem sıvısında hyaluronik asit konsantrasyonu normalin çok altındadır. Bu nedenle viskosuplementasyon bu hastalarda iyi bir tedavi yöntemi sayılır. 

 

Viskosuplementasyonun Etkileri

 

Viskosuplementasyon ilaçlar ve fizik tedaviden fayda görememiş bir çok artroz hastasında ağrıyı azaltma konusunda başarılı sonuçlar vermiştir. Bu yöntem ilk önce Avrupa ve Asya'da ve 1997'den beri de Amerika'da uygulanmaktadır. Günümüzde Hyaluronik asit birçok marka ve çeşitli formlarda üretilmektedir.

 

Erken Dönem Etkileri

 

* HA in erken dönemde herhangi bir ağrı kesici etkisi yoktur.

 

* Enjeksiyondan sonraki 48 saatte aşırı hareketlilik, örneğin: uzun sure yürüyüşler, koşu veya ağır kaldırmaktan kaçınmak gerekir

 

* Çok nadir olsa da bazı hastalarda alerjik reaksiyon görülebilir. Bu vakalarda eklemde kızarıklık ısı artışı ve şişlik görülebilir. Bu durumda hemen doktorunuza ulaşın.

 

Uzun Dönem Etkileri

 

* Enjeksiyonlardan birkaç hafta sonra dizdeki ağrıların hafiflemesi görülebilir.

 

* HA in uzun kullanımda antienflamatuar etkisi görülmüştür. Ayrıca enjeksiyonlar vücudun kendi HA ini daha çok üretmesini tetikleyebilir. 

 

* Bu etkiler yapılan doza bağlı aylarca sürebilir.

 

* Viskosuplementasyon artroza bağlı ağrı ve diğer semptomları azalttığı yönünde kanıtlar mevcut. Ancak hiç bir zaman aşınmış kıkırdağı yerine getirmesi veya hastalığı gerçek anlamda tedavi etmesi beklenemez.

 

Yöntem

Viskosuplementasyon uzman bir hekim tarafından ve steril şartlarda yapılmalıdır. Enjeksiyondan önce dizde aşırı bir şişik (efuzyon) varsa öncelikle onun boşaltılması gerebilir. Kullanılan preparata göre birkaç hafta üst üste veya 6 ayda bir uygulama yapılabilir.

 

Sonuç

 

Viskosuplementasyon ilaç tedavisinden ayda görememiş artroz hastalarına uygulanabilir. Bu tedaviden en çok erken veya orta evre artrozlar fayda görür. Bazen hastalar bu enjeksiyonu bir ağrı kesici olarak algılar ancak bu yöntemde ağrı uygulamadan bir kaç hafta sonra azalmaya başlar ayrıca tüm hastalar aynı derecede fayda görmeyebilir.

Enjeksiyonlar etkili olursa genelde 6 ayda bir tekrarlamakta fayda var. 

 

Viskosuplementasyonun uzun vadeli etkileri üzerinde yeterli araştırma yapılmış değildir. Bu konuda araştırmalar devam etmektedir.

 

20.03.2014