Kitap Okuyun, Konuşun, Çocuğun Zekâsını Geliştirin

Kitap Okuyun, Konuşun, Çocuğun Zekâsını Geliştirin
Anne-baba çocuğunun ne kadar zeki olduğunu anlamak için sürekli işaretler arar. Kaç yaşında konuşmaya başladığı, ilk adımını ne zaman attığı ve bunun zamanında mı yoksa önce mi olduğunu merak eder.Ancak çocuğun doğuştan zeki olmasını beklemek yerine, onun zekâsını değiştirmek, geliştirmek, iyi yönde kanalize etmek anne-babanın elinde. Birtakım yöntemlerle zekâ seviyesinin artırılabileceğini bilinmelidir. 

Araştırmalara göre zekâyı etkileyen en büyük etmen kalıtım. Zekâ, anne-babadan çocuğa geçmekte ancak annenin genleri daha baskın. Diğer bir etmen ise eğitim. Vücut kasları nasıl çalıştırılarak geliştirilebiliyorsa beyin kasları da ancak çalıştırılarak geliştirilebilir. 100 IQ ile dünyaya gelmiş bir çocuğun iyi bir eğitim ile 120 IQ'ya kadar çıkarılabileceğini belirtiyor. Beyinde milyarlarca nöron vardır. Küçük yaşlarda bu nöronların sayısı ve kalitesi fazla iken yaş ilerledikçe sayı ve kalite düşer. Bu sebeple küçük yaşlarda zekânın geliştirilme katsayısı daha yüksek. Ancak çocukluk dönemindeki gibi olmasa da yetişkinlik çağında da zekâ geliştirilebilir.

Yapılan bir araştırmada normal zekâ seviyesine sahip bir çocuğun zekâsının geliştirilebileceğinin ispatlanmıştır, yetişkinler de birtakım yöntemlerle zekâ seviyelerini yükseltebilir. 
İşte bazı öneriler: 
İlk ve öncelikli olarak etraftaki olayları dikkatli bir şekilde inceleyin. 
Yeni fikirlere açık olun.
Bol bol okuma yapın. 
Daha önce okunmayan bir kitap, ufku açar.
Ters elle yazı yazmaya çalışın. Bu, beyni harekete geçirir. Mümkün olduğu kadar yazı yazın, not tutun. 
Video oyunları oynayın. Farklı şeyler görmek, farklı düşünmeye katkı sağlar. 
Kriptolojiye girin. Şifreli bir şekilde yazı yazıldığını düşünün. Bunun ne olduğunu bulmaya çalışın. 
Bulmaca çözün. Haftada bir zekâ testi çözün ve sonuçlarına bakın.
 
24.02.2014