KULAK ÇINLAMASI (TİNNİTUS)

KULAK ÇINLAMASI (TİNNİTUS)
KULAK ÇINLAMASI (TİNNİTUS)
Kulak Çınlaması Nedir?
Tıp dilinde 'tinnitus' olarak adlandırılan kulak çınlaması, gerçekte tek başına bir hastalık olarak değil, belirtidir. Kişinin, ortamda var olmayan sesleri kulağında veya kafasının içinde duyması olarak adlandırılır. Eğer bu sesler psikolojik olumsuzlukları da beraberinde getiriyorsa, buna da 'Tinnitus' denir ve bu seslerin neden olduğu rahatsızlıklar ve engellemeler kastedilir. Bu tarife, örn. depresyonlar ve uyuma zorlukları da dahildir. Son zamanlarda bununla ilgili olarak 'Karmaşık Tinnitus' sözcüğü de kullanılmaya başlamıştır.

Kulak Çınlamasının Sebepleri Nelerdir?
Sesin sadece hasta tarafından duyulduğu çınlamanın birçok sebebi olabilir. Bazı nedenler kulak kiri gibi geçici sebepler olabilir. Bunun yanında enfeksiyon, kulak zarında delinme, orta kulakta sıvı birikmesi ve orta kulakta ki kemiklerin eklem yerlerin sertleşmesi gibi daha önemli nedenleri de olabilir. Tinnitus baş ve boyun bölgesindeki damar genişlemeleri veya denge ve işitmeyi sağlayan sinirden kaynaklanan bir tümörden dolayı da olabilir. Alerji, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, tiroid problemleri gibi nedenler de olabilir.
Yapılan araştırmalar 4 yıldan az olmamak kaydıyla, her gün 10 dakika ve daha fazla cep telefonuyla konuşanlarda kronik kulak çınlamasının katlanarak arttığını gösteriyor.
Her durum için tedavi çok farklıdır. Bu yüzden konusunda uzmanlaşmış bir hekim kontrolüne girmek ve gerçekte çınlamanın sebebinin ne olduğu bulmak önemlidir.

Günlük Yaşamı Nasıl Etkiler?
Sürekli kulak çınlaması; Yorgunluk, uykuya dalmada zorluk, huzursuz ve sinirli bir ruh hali hatta bazı kişilerde depresyona bile sebep olabilir.
Kulak Çınlamasının Tedavisi Nedir?
Vakaların çoğunda çok özel bir tedavi olmaz. Eğer doktorunuz gerçek nedeni tespit ederse çınlamayı kaldırmaya yönelik tedavi sonucu şikayet ortadan kalkar.
Bunun için röntgen ve bazı denge testlerine ihtiyaç duyabilir.
Buna rağmen tinnitus'un sebebi çoğu zaman bulunmaz.
Son dönemlerde çınlamanın lazer ile tedavisinin yapıldığı iddiaları ortaya konulmuş olsa da henüz bu tedavinin çınlamayı tamamen ortadan kaldırdığını gösteren kanıta dayalı bir çalışma yoktur.

Sebebi Ortaya Konulmamış Çınlamanın Azaltılması İçin;
. Yüksek sesli müzik olan ortamlardan kaçının. 
( 70-90 dB arasında sürekli ses veya 100 dB üzerindeki patlar nitelikteki seslerden )
. Tuz alımını kısıtlayın.
. Sinir sistemine uyarıcı etkisi olan asitli içecekler, kahve ve sigaradan uzak durun.
. Günlük egzersizle kan akımınızı artırabilirsiniz.
. Yorgunluk ve stresten uzak durun. Gerginliğinizi en aza indirmenin yollarını bulun.
.Psikoterapiye başlamak bir çözüm yoludur. Psikolojik destekle çınlamanın % 80 oranında azaldığı saptanmıştır.
.Çınlamaya sebep olabilecek ilaçlar eğer çok gerekli değilse kullanılmamalıdır.

İşitme bozukluğu kişilerin bazılarında çınlamanın kullandıkları cihazlar tarafından azaltıldığı veya yok edildiği söylenmektedir. Ancak işitme cihazı sadece tinnitusu önlemek için kullanılacaksa özenli bir çalışma yapılmalıdır. Genellikle işitme cihazı çıkartılınca çınlama ilk haline geri döner.

Opr. Dr. Mehmet ÇOBAN
Kulak Burun ve Boğaz Hastalıkları

 
19.11.2013