KULAKLIKLA MÜZİK DİNLERKEN DİKKAT!

KULAKLIKLA MÜZİK DİNLERKEN DİKKAT!

Çok yüksek oranda bir sese ani olarak maruz kalmak, ani işitme kayıpları denilen kayıplara sebep oluyor.

Kulağın yapısına bakıldığında sesi kulak kepçesi alıp dış kulak yoluyla kulak zarına iletiyor. Zar titreşmeye başlayarak titreşimleri kemikçiklere iletiyor. Orta kulak kemikçikleri titreşimi iç kulağa taşıyor. İç kulakta işitme hücreleri harekete geçiyor ve ses enerjisini elektrik enerjisine dönüştürerek işitme sinirleri aracılığıyla beyine gönderiyor. Algılama merkezleri gelen sesleri ayırarak tanıyor.

Kulağa seslerin belli bir seviyenin üzerinde geldiği zaman orta kulakta bulunan iki orta kulak kasının kasılarak iç kulağın tahribatını engellemeye çalışır Bu kaslar sesin desibelini, şiddetini düşürüyorlar. Bu sistem kulağın kendini koruma mekanizmasıdır. Ama bu korumayı belirli seviyeye kadar yapabiliyor.

Uzun süre kulaklıkla ya da kulaklık takmadan kapalı bir mekanda gürültüye maruz kalmak, işitme sistemi açısından son derece sakıncalıdır.

Uzun süreli ses kaybında durum yavaş yavaş ilerliyor.

Ani ses kaybında ise bir silah, top sesi veya bir gece kulübünde, düğünde yüksek ses veren hoparlörün dibindeki masada oturup yüksek sese maruz kalarak kulağında ani çınlama ve uğultuyla başlar. Kulakta yüksek sese maruz kalma sonucu ani işitme kaybına maruz kalmak oldukça sıkıntılı bir rahatsızlıktır.

Çünkü o ani rahatsızlık ileri derecede bir kayıptır.

Yüksek gürültü, insan sağlığı açısından her zaman risktir, özellikle kulak olmak üzere birçok konuda negatif etkisi vardır. Moral ve motivasyonu bozar, çalışan kişilerin kendilerini işe verememelerine sebep olur. Bu dikkat kaybına bağlı iş kazaları meydana gelmesine sebep olur.

Birçok psikolojik sorunu beraberinde getirir.

 

21.01.2014