Kurban Bayramında Nasıl Beslenmeliyiz?

Kurban Bayramında Nasıl Beslenmeliyiz?
Kurban Bayramında Nasıl Beslenmeliyiz?
Kurban bayramında beslenme son derece önemlidir. Bayram ve sonrasındaki haftalar boyunca tüketilen fazla miktardaki et günlük tüketmemiz gerekenden fazla miktarda protein ve kolesterol almamıza neden olmaktadır. Günlük tüketilen fazla miktarda protein vücut tarafından kullanılamayan kısmı sonradan kullanılmak üzere yağ olarak depolanacaktır. 
Kronik hastalıklara ve risk grubunda bulunan kişiler için kurban bayramı tehlikeli olabilmektedir. Kalp ve koroner arter hastaları, şeker hastaları, tansiyon hastalarıyla, böbrek hastaları risk altındadır. Tüketilen fazla miktardaki protein sindirilmesi sonucunda oluşan artıkların zararsızlaştırılması için karaciğerimiz daha çok çalışmaktadır. Karaciğerimize gelen bu fazla yük kurban bayramı boyunca karaciğerimizi yormaktadır. Karaciğer tarafından zararlı maddelerden daha az zararlı olan maddelerin vücutta uzaklaştırılması için böbreklerimiz daha çok çalışmak zorunda kalmaktadır.
Kırmızı etin ve sakatatların kolesterol miktarı yüksektir. Bayramda çok miktarda tüketilen kolesterol nedeniyle günlük alınan kolesterol miktarı artmaktadır. Kırmızı ette bulunan doymuş yağlar yine kolesterolün yükselmesine neden olurlar. NCEP ATP3 kriterlerine göre günlük 7 gr üzerinde alınan doymuş yağlar kolesterolün yükselmesine neden olur. Kurban bayramındaki tüketilen et miktarlarıyla günlük 10-15 gr doymuş yağ alımıyla kolesterolün yükselmesine neden olur. Artan kolesterol nedeniyle önemli damarlarda birikerek damarların elastikiyet özelliğini kaybetmelerini ve tıkanmalarına neden olur. 
Kurban bayramında şekerli ve bol karbonhidratlı besinler tüketmeyin. Tüketilen fazla miktarda yağ gereğinden fazla enerji almanıza neden olur. Bayramında tüketilen şekerli besinlerden gelen enerji harcanamayacağı için direkt vücutta yağ olarak depolanır.
 
Yılda bir defa abartısı
Kurban bayramının yılda bir defa olmasından dolayı tüketilen fazla miktardaki etin vücuda hiçbir zararının olmayacağını düşünülür. Kurban bayramını takip eden haftalarda da tüketilmeye devam edilir. Yüksek miktarda uzun süreli tüketilen kırmızı et kolesterol miktarının yükselmesine neden olur. 
Kurban bayramında büyük bir aceleyle hayvanı kestikten birkaç saat içerisinde eti pişirilerek tüketilir. 24 saat beklemeyen etlerin tüketiminde hazımsızlık oluşur. Kurban bayramında sabah kahvaltısını etle yapan birçok kişi bulunmaktadır. Yeme alışkanlıklarımızda olmayan bu yeme düzeniyle birlikte başlayan günlerde yeme düzenimiz alt üst olur.
 
Uygun pişirme yöntemi kullanın
Kurban bayramındaki tüketilen etleri uygun pişirme yöntemiyle pişirin. Pişirdiğiniz etlerdeki görünür yağları temizleyin. Daha az yağlı olması için ızgara, haşlama, buharda ya da mikrodalgada pişirin. Yağlı etlerden yapılan kavurma içerisine onca yağ varken birde margarin eklenerek pişirilir. Pişirilen kavurmalar soğuk olarak bayramda misafirliğe gelenlere ikram edilir.
Izgarada direkt olarak ateşe maruz kalan etler ve çok pişirilerek yanma noktasına gelen etlerde kanserojen maddeler oluşmaktadır. Oluşan bu kanserojen maddeler vücudumuzda serbest radikal oluşuma neden olarak hücre yapısında değişikliklere neden olurlar. 
 
Uygun saklama koşullarında saklayın
Tüketebileceğiniz kadarından fazlasını mutlaka sonradan kullanılmak üzere dondurucuda saklamanız gerekir. Etleri sonradan kullanılmak üzere baştan hazırlayın. Hazırladığınız etlerinizi buzdolabı poşetinde tek kullanımlık olarak ayrı ayrı poşetleyin. -2,-4°'de dondurucuda saklayın.
Dondurduğunuz eti çözdürdükten sonra tekrar dondurmayınız. Çözdürme sırasında et üzerindeki mikro organizmaların üremesine neden olacaktır. Tekrar dondurulan et üzerinde üreyen mikro organizma miktarı artacaktır. Bu eti sakladığınız ortamlarda kontamine olan diğer besinlerinde mikro organizma sayısı artacağı için besin zehirlenmesi riski artacaktır.
Etin çözdürülmesi için kullanılan sıcak ortamlarda bırakılan et üzerindeki mikro organizmaların daha hızlı üremesini sağlayacaktır. Dondurulmuş buzdolabının 2-4°'lik bölümüne alarak çözünmesini sağlayabilirsiniz. Mikro dalgada buz çözdürme programlarını kullanarak birkaç dakika içerisinde çözünmesini sağlayabilirsiniz.
 
Hijyenik ortamlar sağlayın
Kurban kesimi için belediyeler tarafından özel olarak ayrılan yerleri tercih edin. Hijyeni sağlamak için yanınızda temiz et poşetleri, naylonlar, eldiven, gerekli ekipmanları hazırlayın. Kurban kesilen yerde açığa çıkan artıkları sızdırmaz kalın çöp poşetlerine koyarak ağızlarını bağlayarak gösterilen yerlere bırakınız. 
 
Bakteri yoğunluğu fazla olan ve temizlemesi zor olan işkembe ve bağırsağın tüketilmemesi gerekir. Bunları tüketmek istiyorsanız mutlaka çok iyi temizlemelisiniz. Sakatatları hamile ve çocuklara yedirmemeniz gerekir. İşkembe ve bağırsakların hijyenik olarak çevreye zarar vermeden birden fazla çöp poşetine konarak belirlenen alanlara bırakılması gerekir. 
 
Kurbanınız Veteriner kontrolünden geçmiş olmalı
Satın alacağınız kurbanınız mutlaka veteriner kontrolünden geçmiş olmalıdır. Satın aldığınızda kurbanınızın veteriner kontrolünde geçtiğine dair sağlık belgesini kontrol edin. Veteriner kontrolünden geçmeyen kurbanlıklar bulaşıcı hastalıklar taşıma riskleri yüksektir.
Kurbanınızın kesimiyle uğraşmak istemiyorsanız, büyük marketler veteriner kontrolünde hijyenik kesim ve paketleme hizmetleri sunmaktadır. Bu hizmeti satın alarak kurban keserken ve et doğrarken oluşabilecek kazaları engelleyebilirsiniz. Bu marketlerden satın alacağınız kurbanlıklarınızı gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.
 
Kurban et yemek için değil ihtiyacı olan kişilerle paylaşmak içindir.
Bayramda kesilen kurbanların maneviyatı önemlidir. Kesilen kurbanlar günümüzde muhtaç olan kişilere dağıtılmamaktadır. Kestiğiniz kurbanlarınızı ihtiyacı olan kişilere verdiğinizde pahalı bir besin olan eti her zaman satın alamayan kişilerin sizin sayenizde birkaç günde olsa sağlıklı beslenmesine katkıda bulunabilirsiniz.
 
23.10.2012