Meme Kanseri

Meme Kanseri

 Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanserdir. Hayat boyunca her 9 kadından birinde meme kanseri gelişmektedir.  Yine kadınlarda; akciğer kanserinden sonra, en fazla ölüme neden olan kanser meme kanseridir. 

Meme kanseri, memedeki süt bezleri ve süt kanallarını oluşturan hücrelerin normal olmayan biçimde, kontrol dışı olarak çoğalması ve vücudun başka bölümlerine de yayılarak çoğalmayı sürdürmesidir. Kanser hücreleri meme dokusu dışına çıktığında, öncelikle koltuk altındaki lenf bezlerini tutmaktadır. Çünkü memedeki lenf damarları, meme dokusundan gelen lenf sıvısını koltuk altındaki lenf bezlerine taşır. Kanser hücrelerinin lenf bezlerine ulaşması, vücudun diğer bölgelerine yayılabileceğini gösterir.
Meme kanserinin ve diğer kanser hastalıklarının ortaya çıkış nedeni tam olarak bilinmemektedir. Bu nedenle, kanserin kesin olarak önlenmesinden henüz söz edilememektedir. Bununla birlikte, erken tanı sayesinde meme kanserinin yol açabileceği sorunların büyük bir bölümü çözümlenebilmekte, yaşam süresi ve kalitesi önemli ölçüde arttırılabilmektedir.
 
Kendi kendine muayene ne zaman ve nasıl yapılıyor?
Adet görmeye devam eden kadınların her adet döneminin bitiminden sonraki bir iki gün içinde, menopoz dönemindeki kadınların ise her ayın aynı günü kendi kendilerini muayene etmeleri öneriliyor.  Muayenenin püf noktasını, memeyi sıkarak değil bastırarak yapmak oluşturuyor. Muayenenizi banyo sırasında göğüsler sabunluyken ya da yatakta sırt üstü yatarken yapabilirsiniz. Muayene edeceğiniz taraftaki elinizi yukarı kaldırın, diğer elin iç yüzü ile bastırarak memenin, elinizle göğüs duvarı arasında sıkışmasını sağlayın. 
 
Erken tanı için hangi yöntemlerden yararlanılıyor?
Erken tanı hayat kurtarıyor. Bu nedenle de tarama programları risk faktörlerine göre değişiklik gösteriyor. Standart bir kadında taramaya 35 yaşında başlıyoruz; ilk mamografi çekiliyor, ayrıca her yıl doktor muayenesi ve her ay kendi kendine muayene öneriliyor. 40 yaşından sonra iki yılda bir mamografi, her yıl muayene ve her ay kendi kendini muayene, 50 yaşından sonra ise yılda bir mamografi ve muayene ile her ay kendi kendine muayene yapmak gerekiyor. Eğer kadın riskli grupta ise tarama programları öne çekiliyor. Örneğin ailesinde meme kanseri öyküsü olanlarda en genç meme kanserli aile bireyinin yaşından beş yaş önce tarama programlarına başlanıyor. Ancak bu yaş 30?un altındaysa doktorun çok gerekli gördüğü durumlar dışında taramada mamografi kullanılmıyor, çünkü bu dönemde meme radyasyonu çok fazla alıyor ve meme dokusu yoğun olduğu için mamografinin tanısal değeri azalıyor.
 
10.10.2013