Mevsim Değişikliği Hastalık Habercisi

Mevsim Değişikliği Hastalık Habercisi

Hava değişimiyle birlikte kış mevsimi de geldi. Çocuklar ve bebeklerin bağışıklık sistemlerinin hastalanarak güçlendiğini bilsek de sık sık hastalanmanın birçok riski var. Bu nedenle çocukları hastalıklardan korumak için bazı önlemler almak gerekiyor. Dikkat edilmesi gerekenler..

Sağlıklı yaşamak düzenli, kaliteli uyku, güçlü bağışıklık sistemiyle yakından ilgilidir. Çocuklar ilkokul çağına kadar günde 10-12 saat arasında uyumalılar. En önemli konulardan biri de hijyen, özellikle de el hijyeni. Bebekler ve çocuklar ellerini sık - sık yüzlerine ve ağızlarına götürüyorlar. Eşyalarını, oyuncaklarının, yediklerinin, içtiklerinin ve yaşadıkları mekânların hijyeni de önemlidir. Ayrıca, kış aylarında çocukları kalın bir kat yerine, ortama uygun olarak hemen üzerindeki bir-iki katı çıkarabilecekleri şekilde giydirmek de koruyucu bir önlemdir.

Kış aylarında hepimizin fiziksel hareketliliği azalıyor; evlerde ve okullarda daha az hareket ederek ve açık havadan uzakta vakit geçiriyoruz. Fakat hava şartları ne olursa olsun, çocukların her gün kısa da olsa bir yürüyüş yapmaları bağışıklık sistemlerini destekliyor. Çocukları hasta oldukları zamanlar dışında mutlaka yürüyüşe çıkarmanız, mümkünse yeşillik bir alanda 10-15 dakika da olsa geçirmesini sağlamanız fiziksel ve ruhsal sağlığını olumlu etkileyecektir.

Çocuklarınızı o havasız, kalabalık mekânlar ve kapalı alışveriş merkezlerine götürmek yerine semt pazarına götürün çocuğunuza daha iyi ve yararlı olacaktır. Evde hasta varsa maske takması, mümkünse ayrı bir odada kalması da kış hastalıklarından çocukları korumada alınabilecek önlemler arasında. Kâğıt mendili birkaç kez kullanmasına izin vermemek çocuğu korumanın başka yoludur.

Bebek ve çocuğun burnunun nemli ve temiz tutulması da iyi bir koruyucu önlemdir. Hasta olmasalar bile özellikle üst solunum yolu hassasiyeti olan çocukların, hijyenik suyla yatmadan önce ve sabah kalkınca burun temizliğinin yapılması çocuğu rahatlatacaktır.

Bir de çocuğa kâğıt mendil kullanmayı, aynı mendili birkaç kez kullanmamasını, öksürüp hapşırırken koluna eğilmesini öğretmek yine çocuklarımızı hastalıklardan korumak için alınabilecek önlemler arasında.

05.09.2012