OKUL ÇAĞI CHECK-UP' NI İHMAL ETMEYİN

OKUL ÇAĞI CHECK-UP' NI İHMAL ETMEYİN
Çocuğunuzu ne kadar sık doktora götürmüş olursanız olun, yılda bir kere mutlaka sağlık taramasına ihtiyacı olduğunu unutmayın.

Çocuklarda olabilecek muhtemel sağlık sorunlarının önlenmesi ve tedbirlerinin geç olmadan alınması için çocuk check-up  çok önemli. Eğer çocuğunuz 6 yaşında ve anasınıfına gidiyorsa öncelikle göz ve işitme taramalarının yapılması gerekir. Bu durumların erken tespiti çocuğun hem okuldaki mutluluğunu hem de okul başarısını oldukça etkileyebilecek konulardır.  
Çocuğunuzu ne kadar sık doktora götürmüş olursanız olun, yılda bir kere mutlaka sağlık taramasına ihtiyacı vardır.

GÖZ VE İŞİTME TARAMALARININ YAPILMASI GEREKİR
Çocuğun kaç yaşında veya hangi yaş grubunda (okul öncesi-okul çağı-buluğ çağı) olursa olsun yaşına spesifik olan bazı taramalardan geçirilmesi gerekmektedir. 

KANSIZLIK EN YAYGIN SORUN
Okul çağı öncesinde sık görülen problemlerden birinin de kansızlıktır. Hangi ebeveyne çocuğunuza en son kan sayımını ne zaman yaptırmıştınız? diye sorsanız, maalesef ki hastayken cevabını alırsınız. Ancak bu doğru bir yaklaşım değildir. Demir eksikliği anemisi çocuklarda dikkat dağınıklığı, çabuk yorulma gibi pek çok duruma yol açar. Bu durumu tespit etmenin en güzel yoluysa çocuk sağlıklıyken yapılan bazı testlere dayanır.  

BARSAK PARAZİTLERİNE DİKKAT
Çocuklarda diğer sık görülen bir durumun ise barsak parazitleri..  Bu durum ise bazen kolay fark edilmeyebilir. Ailelerin çocuklarının en küçük rahatsızlığında bile doktoruna danışmaları çok güzel, ancak çocuğumuzun sağlıklı gelişimini takip edebilmek ve olası problemlerin erken tespiti de bir o kadar önemlidir. Çocuklar büyüdükçe okul, dershane ve sınav kaygıları artmakta. Aynı durum veliler için de geçerli. Çocuklarımız için hep en iyisini isteyen biz veliler önce sağlık kavramını çocuklarımızda da uygulamaya başlamalıyız. Çocukların da sağlıklı bir geleceğe ihtiyacı olduğunu unutmayalım.
 
09.11.2013