Saç Dökülmesi Hakkında Merak Ettikleriniz

Saç Dökülmesi Hakkında Merak Ettikleriniz

Fizyolojik Saç Dökülmesi Nedir?

Günlük dökülen saç miktarında artışı ( >100-200 adet / gün) takiben saç seyrelmesiyle karakterizedir.

Belirtileri nelerdir?

Saçlar yıkanırken, tararken kolaylıkla ele gelir. Uçları ünlem işareti diye tabir edilen hafif geniş beyaz bir noktacıkla sonlanır.
 
Kimlerde görülür?
Doğum, sıkı diyetler, doğum kontrol haplarının kesilmesi veya değiştirilmesi sonucu kadınlarda daha sıktır. Ancak büyük cerrahi girişimler, büyük travmalar, yüksek ateşle seyreden hastalıklar, ciddi kilo kayıpları ve yoğun psikolojik stres geçirenlerde de görülebilir.
 
Tedavi yöntemleri: Muayene ve gerekirse testlerle fizyolojik olduğu tespit edilen dökülmelerde tedaviye gerek yoktur.
 
Erkek Tipi Saç Dökülmesi Nedir?
Sık rastlanılan, ilerleyici tarzda saç kaybıyla karakterize bir durumdur. Genetik olarak yatkın bir bireyde androjenk hormonların etkisiyle ortaya çıkmaktadır.
 
Belirtileri nelerdir?
Saç çizgisinin gerilemesi( alın açıklığının artması) , saç tellerinde incelme, seyrelme...
 
Kimlerde görülür?
Erkeklerde ergenlik sorası ortaya çıkıp, kırklı yaşlarda belirgin hale gelir. Kadınlarda menapoz sonrası daha sıktır, sıklıkla 60 yaşından sonra görülür. Anne tarafında erkek tipi dökülme olanlarda daha sık görülür.
 
Tedavi yöntemleri: Hastanın yaşına ve hastalığın derecesine göre tercih edilebilecek; ağız yoluyla alınan tabletler( 5 alfa redüktaz inhibitörleri ve anti androjenler gibi), topikal losyonlar, saç ekimi gibi yöntemler mevcuttur.
 
Egzama Nedir?
Sık rastlanan ve tekrarlayan, kronik, bulaşıcı olmayan bir deri hastalığıdır. 
 
Belirtileri nelerdir?
Kızarıklık, kaşıntı, kepeklenme, gibi belirtileri vardır.
 
Kimlerde görülür?
Özellikle yağlı cildi olanlarda görülür, erkeklerde daha sıktır. Bebeklerde( konak), ergenlikte ve 20-50 yaş arasında daha sık olmakla birlikte her yaşta görülebilir.
Tedavi yöntemleri: Uygun şampuanlarla sık yıkama, bazen lokal uygulanan losyonlar, yaz mevsiminde güneşten faydalanma tercih edilen tedavi yöntemleridir.
 
Saç Kıran Nedir?
Saç/ sakal gibi kıllı bölgelerde aniden farkedilen, kıl kaybıyla ortaya çıkan, para gibi yuvarlak / oval çıplak deri bölgeleriyle karakterize bir cilt hastalığıdır. Bulaşıcı değildir.
 
Belirtileri nelerdir?
Bölgede kılların kaybı söz konusudur. Parlak bir deri ya da seyrek tüyler içeren bir alan olarak belirir.
 
Kimlerde görülür?
25 yaş altında daha sık olmak üzere her yaşta kadın ve erkekte eşit oranda görülür.
 
Tedavi yöntemleri: 
Hastalığın yaygınlığına göre doktor kontolünde yapılan lokal solüsyon/ krem veya deri içine enjeksiyon yöntemleriyle tedavisi mümkündür.
 
15.04.2013