Safra Kesesi Taşları

 Safra kesesi armut şeklinde, karaciğerin hemen altında yerleşmiş küçük bir organımızdır. Uzunluğu 10 cm, genişliği 3 cm dir. Karaciğerimize yapışık olarak bulunur. Karaciğere yakın bulunmasının bir diğer nedeni de karaciğerle ortak çalışmasıdır. Karaciğerden salgılanan sıvılar safra kesesinde birikir ve burada yoğunlaşarak bekler. Safra sıvısı sarı-yeşil bir renktedir ve kıvamı koyudur. Yemek yediğimizde safra kesemizde mide kasılmalarına benzer hareketler başlar ve safra içeriği mideye akar. Safra içerisinde bekleyen bu yoğun sıvı sindirimin tamamlanması için gerekli bir sıvıdır. Anlaşılacağı üzere safra kesesi problemlerinde sindirimi olumsuz yönde etkilenir. Örneğin taşlar nedeniyle safra kesesi, salgısını  zamanında mideye veremez ise sindirim şikâyetleri görülmeye başlar. 

 

Mide bulantısı, karın ağrısı, hazımsızlık, şişkinlik hissi safra problemlerinde yaşanan sorunların bazılarıdır. Bazı safra taşları belirtiler ile kendini hissettirirken, sessiz sedasız oluşan taşlarda olabilmektedir. Eğer safra taşları kese dışına çıkıp safra yoluna düşmüşse ateş, sarılık, titreme görülebilir. Safra taşları bazı durumlarda oldukça tehlikeli olabilmektedir. Safra taşlarının safra kanalına kaçarak bu kanalı tıkaması sonucu oluşan sarılık cerrahi sarılık (Tıkanma Sarılığı) olarak adlandırılır. Safra taşları pankreas bezine ait kanalı da tıkayabilir. Bu da pankreas iltihabına neden olur. Tüm bu olumsuzluklar ölümle sonuçlanabilecek ciddi sağlık problemleridir. Safra kesesi taşlarının ameliyattan başka bir tedavisi olmadığı için genellikle herhangi bir ikincil sorun gerçekleşmeden safra kesesinin alınması önerilmektedir. 

Safra kesesi hastalıklarının başında safra kesesi taşları gelmektedir.  Safra kesesi taşları; kilolu, 40 yaş ve üzeri, kadın ve açık tenli insanların hastalığıdır. Kadınlarda erkeklere oranla yaklaşık 4 kat daha fazla görülür. 

Aç karnına yapılan karın ultrasonografisi ile hastalık kolaylıkla teşhis edilir.

 

 

Safra kesesi taşı olan hastalarda önerilen cerrahi girişim laparoskopik kolesistektomidir. Laparoskopik yöntemde karında 3-4 adet delik açılır ve bu deliklerden içeri girilerek minik bir kamera aracılığı ile monitöre yansıyan görüntü yardımıyla safra kesesi ameliyatı yapılır. Safra kesesini  almak sizi taş nedeniyle ağrı duymaktan, safra kesesi iltihabı geçirmekten, sarılık, pankreatit gibi hayatı tehdit edici hastalıklar geçirmekten kurtaracaktır. Laparoskopik kolesistektomi oldukça güvenli bir operasyondur. Ameliyat sonrasında hastanede kalış süresi ortalama 1 gündür.

 

 

Ameliyatın geciktirilmesi durumunda; ağrı atakları, safra kesesinde iltihaplanma, taşın ana safra kanalına düşmesi sonucu sarılık, karaciğer bozukluğu, pankreas bezi iltihaplanması gibi bir çok ciddi problem ortaya çıkabilmektedir. 

 

 

07.10.2011