Seç Ekimi

Seç Ekimi
 

Saç Ekimi: Saç ekimi ya da saç nakli saçların yoğun olarak bulunduğu ve dökülmeye programlanmış ense ve yan bölgelerden saç köklerinin alınarak saçların döküldüğü bölgelere transfer edilmesidir.

 

Saç ekimi daha çok androgenetik ( erkek tipi) saç dökülmelerinde kullanılmaktadır.
 

 

Saç ekimi FUT ( foliculer Unit Transplantation ) ve FUE ( folıculer Unit Extraction ) denilen iki yöntemle yapılabilmektedir.
 

 

FUT ve FUE yöntemleri arasındaki temel fark saç köklerinin ense bölgesinden alınmış şeklidir.
 

 

FUT yönteminde saç kökleri şerit halinde saçlı derinin çıkarılması ve bu saçlı deriden saç köklerin ayrılması söz konusuyken FUE yönteminde saç kökleri kesi yapılmadan özel aletle tek tek çıkarılmaktadır.
 

 

Saçların ekilecek alana transferinde iki yöntem arasında fark yoktur.Bu iki yöntemin birbirine göre avantajlı ve dezavantajlı tarafları vardır.Saç ekimi isteğiyle gelen kişi bu yöntemlerden hangisinin uygulanacağına doktoruyla birlikte karar vermelidir.
 

 

Saç ekiminde alınacak sonuçlar kişinin yaşına, saç kaybının miktarına, kök alımı yapılacak bölgenin iyi sonuç için elverişli olup olmadığına, mevcut saçların ileride dökülmeye devam etmeme ve kalıtsal faktörlere göre ekim yapacak doktor ve ekibinin tecrübesine göre değişmektedir.
 

 

Tüm bu nedenlerle alınacak sonuçlar herkeste aynı standartta olmayabilir. Bu nedenle işlem öncesi kişi beklentisini doktora anlatmalıdır. Uygulama yapacak doktor da kişiyi gerçekçi sonuçlar anlamında kişiyi yönlendirmelidir.
 

 

Saç ekimi öncesinde 7 -10 gün aspirin ya da diğer kan sulandırıcı ilaçlar kullanılmamalıdır. İşlem sırasında hem saç köklerinin alınacağı hemde ekim ekim yapılacak alan lokal anestezi uygulanarak uyuşturulur. İşlem süresi ekilecek saç kökü sayısına göre 4-6 saat arasında değişir. İşlemin ardından 1 gün sonra baş bölgesini etkileyecek uğraşlardan kaçınmak koşuluyla normal hayata dönülebilir. İşlem sonrası kullanılacak ilaçlar ve başın yıkanması konusunda izlenecek yöntem işlemi yapan doktor ve ekibi tarafından ayrıntılı olarak anlatılacaktır.
 

 

Saç ekimi sonrasında ekilen saç telleri ilk haftalarda biraz uzar ve sonrasında dökülür. Bu doğal bir seyirdir. Ekilen kökler deri içinde sağlam olarak durmaktadır. Bu kökler 1-2 ay içinde yerlerine tam olarak yerleştiklerinde kalıcı olarak uzamaya başlar. 6 aylık bir zaman diliminde saçlar normal ve sağlıklı formuna kavuşur.
 

 

 
 

 

Saç Mezoterapisi:
 

 

Saç dökülmesini durdurmak , var olan saçların kalitesini artırmak ve yeni çıkışını uyarmak için belli aralıklarla saçlı deriye uygulanan bir ilaç tedavisi şeklidir.
 

 

Bu tedavi şeklinde 2-4 mm 'lik özel mezoterapi iğneleri ile saçın ihtiyacı olan vitamin , mineral , proteinler vs... saçlı deriye zerk edilmesi söz konusudur. Haftalık seanslar halinde ortalama 10 seans uygulanır.
 

 

Tüm dünyada saç dökülmesini önlemek amacıyla kullanılan bu yöntemle ilaçlar düşük dozlarda ve bölgesel olarak kullanıldığı için yan etki riski yok denecek kadar azdır.
 

 

Saç mezoterapisi ; hem kadınlara hem erkeklere , kalıcı ve tam saç kaybının olmadığı tüm saç dökülme ve zayıflamalarında uygulanabilmektedir.
 

 

 
 

 
02.05.2011