Sigarayı bırakmanıza neden olması dileğiyle,

Sigarayı bırakmanıza neden olması dileğiyle,

 Sigarayı bırakmanıza neden olması dileğiyle,

Artık herkes sigaranın ne kadar zararlı olduğunu biliyor. Tütünün kanser  yapıcı etkisi olduğunu duymayan, bilmeyen kalmadı. Ancak, sigaranın zararları bununla bitmiyor, her türlü kalp ve akciğer hastalığına yol açıyor, damar tıkanıklığı felce kadar götürebiliyor.
Her on üç saniyede bir kişi, sigaraya bağlı bir hastalıktan hayatını kaybetmektedir. Her yıl dünyada 2.500.000 milyon kişi sigara yüzünden hayatını kaybetmektedir. Bu ölümlerin başlıca sebebi akciğer kanseridir, ikinci önemli sebep kalp hastalıkları ve diğer kanser türleridir
Sigara içtiğiniz anda, vücudunuz etkilenmeye başlar. Nabzınız yükselir, daha hızlı nefes alıp vermeye başlarsınız, kan dolaşımınız yavaşlar. Sigara içinde yaklaşık  4000  yakın  zehirli ve kanserojen madde barındıran bir karışım=katran mevcuttur.
Sigaranın kalbe verdiği zararlar tek kelimeyle yıkıcıdır. Nikotin kan basıncını yükseltir ve kanın daha çabuk pıhtılaşmasına sebep olur. Karbon monoksit kandaki oksijeni yok eder, kollesterol depolanmasıyla birlikte kalp damar-larında daralmaya neden olur ve bu da kalp krizi riskini arttırır. Bunun yanı sıra, kan dolaşımı bozukluklarına bağlı olarak, felç, parmaklarda kangren ve iktidarsızlık, sigara içenlerde çok sıklıkla görülen hastalıklardır. 
Sigaranın sindirim sistemine pek çok kötü etkisi bulunmaktadır. Midede asit salgılanması artar, mide yanmaları ve ülser başlar. Pankreas kanseri çok sıklıkla ortaya çıkar, büyük ölçüde ölümle sonuçlanır. Sigaranın ihtiva ettiği kanserojen maddeler, idrarla dışarı atılır ancak bu maddelerin vücuttaki varlığı mesane kanserine yol açar. Sigara yüzünden oluşan yüksek kan basıncı ise böbreklere büyük zarar verir. 
Tüm bunlara rağmen, sigarayı bıraktığınız anda vücut kendi kendini tamir etmeye başlar. On yıl içinde vücut hiç sigara içmemiş gibi olur. Ancak, sigarayı bırakmak için kanser ya da kalp hastası olmayı beklerseniz, vücudunuzun kendini tamir etmesi için pek fazla vakti olamayacaktır. 
Son yıllarda geliştirilen tedavi yöntemleri ile sigaranın bırakılmasına yardımcı olunmaktadır. Tıbbi tedavi, motivasyonel destek tedavisi ile birlikte uygulanırsa sigarayı bırakma başarısı artmaktadır.
Havanızın dumansız, sağlığınızın iyi olması dileğiyle.
Dr Cengiz Korucu, Kardiyolog

 

24.07.2012