Sonbahar Hastalıkları

Sonbahar Hastalıkları

 BADEMCİK İLTİHAPLARI  Bademcik iltihaplarının bir kısmı aslında kronik bir hastalığın yeniden alevlenmesi olarak ortaya çıkıyor. Vücut direncinin düşük olması, bu iltihapların tekrarlamasına yol açıyor. Boğaz ağrısı, yutma güçlüğü, ateş en önemli belirtiler arasında yer alıyor. Hastalığın tedavisi için uzman kontrolünde antibiyotik kullanılması gerekiyor. Özellikle çocuklarda geniz eti iltihapları, bademcik iltihabına neden olabiliyor. 

NEZLE ve GRİP  Nezle ve grip genellikle halsizlik, hapşırık, sulu burun akıntısı, burunda dolgunluk, yutma güçlüğü gibi ortak semptomlara sahip ama farklı virüslerin neden olduğu enfeksiyonlar. Hapşırık, öksürük, konuşma veya ortak kullanılan eşyalara temas etme yoluyla yayılırlar. Nezle, rinovirüslerin etken olduğu bir hastalık ve hafif seyrediyor. Grip ise daha ani başlayan, sıklıkla ateşin daha yüksek seyrettiği bir hastalık. Gripte kas ve eklem ağrıları daha yoğun, ateş ve halsizlik daha belirgin hale geliyor. Nezle ve grip de kendiliğinden düzeldiğinden antibiyotik ilaçlara gereksinim kalmıyor. En güvenilir tedavi yöntemi ise bol sıvı tüketmek ve istirahat etmek. Semptomları hafifletmek için burun tıkanıklığını giderecek ilaçlardan ve ateş düşürücülerden yararlanılabiliyor. Ancak, orta kulak iltihabı, sinüzit veya bronşit gibi komplikasyonlar gelişirse, antibiyotik tedavisine başlanması gerekebiliyor. Geniz eti iltihapları; burun akıntısı, geniz akıntısı ve buna bağlı olarak ortaya çıkan öksürük ve ateşle seyrediyor.
SİNÜZİT  Sinüzit, çoğunlukla nezle ya da kısa süren soğuk algınlığıyla başlıyor. Burun tıkanıklığı ve sulu burun akıntısı ile devam ediyor. Ateş de çıkabiliyor. Ateşle birlikte burundaki akıntının rengi ve şekli de değişiyor. Belirtilere öksürük eklenebiliyor. Şiddetli baş ağrısı, yüzde basınç, dolgunluk hissi oluşuyor. Bunlar sinüzitin ana belirtileri arasında yer alıyor. Baş dönmesi şikayeti de olabiliyor. Muayene sonrasında uygun antibiyotik seçimiyle tedavi başlıyor. Uzaması halinde kış boyu öksürükler devam edebiliyor. Tekrarlar halinde ya da tüm bulguların geçmemesi durumunda hastalık, kronik sinüzite dönüşebiliyor. Bu durumda cerrahi tedaviye de ihtiyaç duyulabiliyor.
SONBAHAR ALERJİLERİ  İlkbahar kadar yoğun olmasa da, sonbaharda da alerjik rahatsızlıklar oluşabiliyor. Burun akıntısı, burun tıkanıklığı ve hapşırık ile seyrediyor. Ancak nezle ve gripten farklı olarak ateş, halsizlik gibi enfeksiyon belirtileri eşlik etmiyor.
 
30.09.2013