Sünnet ne zaman yapılmalı?

Sünnet ne zaman yapılmalı?
Erkek bebeklerde oluşan pipi kanalı darlığı ve enfeksiyon riskine karşı sünnet erkenden yapılmalı.
Yenidoğan sünnetinin erkek bebekleri enfeksiyondan korumada, yapılmayan bebeklere göre 10 kat avantaj sağlandığı, 'yenidoğan sünneti'nin, bebeğin doğumunun ardından 24 saat beklenip gerçekleştirilmesinin yararlı olduğunu ve sünnetin lokal anestezi ile dikişsiz olarak gerçekleştirildiği belirtilmiştir.  Yenidoğan sünnetini son yıllarda bilinçli anne babaların yaptırmayı tercih ettiğini bir yöntemdir. Yurt dışında ise farklı bir dine mensup olmalarına karşın bebeklerini enfeksiyondan korumak isteyen anne babalar da bu sünneti yaptırıyor. Ancak yeni doğmuş bebeklerde örneğin cinsel organda şekil anomalisi varsa, idrar deliği altta ya da üstteyse, 6-7 ay sonra genel anestezi ile ameliyat şeklinde sünneti yapmak gerekiyor. Erkek bebeklerde ilk bir yıl içinde sünnet derisinde daralma ve idrar yolu enfeksiyonu oluşuyor. Yenidoğan  sünnetinin avantajlarını şunlardır:
  • Lokal anestezi sayesinde bebekler genel anestezinin olumsuzluklarından uzak kalıyor.
  • Yara iyileşmesi daha kolay oluyor.
  • Enfeksiyondan korunuyorlar.
  • Evde bakım kolaylığı oluyor.
  • Pansumana ihtiyaç olmuyor.
  • Sünnet olduktan sonra bebek aynı şekilde giydirilebiliyor.
  • Bebeğin ağrısının olma ihtimaline karşın annenin emzirmesi ağrının dinmesini sağlıyor.
  • Bebeğin yarası en az 24-48 saatte iyileşiyor.
  • Evde bebeği sabah ve akşam kullanılması amacıyla bir krem veriliyor.
  • Yenidoğan bebekler sünnet olduktan 48 saat sonra banyo yapabiliyor.
NEDEN 24 SAAT BEKLENİYOR?
Yenidoğan sünneti yapabilmek için doğumdan sonraki 24 saatlik süreyi geçirmek gerekiyor. Bu sürede bebeğin hayatla bağdaşması izleniyor, kalp ve akciğerinde sorun olup olmadığına bakılıyor. Bebekler doğduğunda K vitamini iğnesi yapıldığını, bunun da kanamayı önlediğini, karaciğerin bazı maddeleri yeterince üretememesi, bağırsaktaki bakterilerin yapılamaması nedeniyle K vitamininin olumlu etki yaptığı söyleniyor ve  K vitamininin etkisi de 24 saatte görülebiliyor.
Ailelerin  bebek daha anne karnındayken bu kararı vermelerinin daha doğru olduğu, bebek doğduktan sonra anne babaların duygusallaşıp sünnet yaptırmaktan kaçındıkları görülüyor.  Anne ve babaların bu durumda ilk bir ayı beklemelerini öneriyoruz. İlk 24 saati geçirip sünnet yapmak bebeklerin ağrı duygusunun çok az olması nedeniyle sıkıntı yaratmıyor. Annenin bebeğini emzirmesi, sütteki bazı maddelerin yatıştırıcı etkisi bebeğin bu süreci daha rahat atlatmasını sağlıyor. Böylece sünnet sonrası ağrı kesiciye gerek kalmıyor, annenin emzirmesiyle halloluyor.
 
18.06.2013