YÜKSEK TANSİYON NEDENLERİ, TANI VE TEDAVİSİ

YÜKSEK TANSİYON NEDENLERİ, TANI VE TEDAVİSİ
TANSİYON 
Tansiyon kanın damarlarınız içinde akarken arterlerinizin (atardamar) çeperlerine yaptığı basınç olarak tanımlanır. Kısaca kalbin vücuda kanı dağıtmak için kullandığı güce tansiyon denir.
Hem büyük hem de küçük tansiyon ölçülür ve bu değerler genellikle önce büyük, sonra küçük tansiyon olarak ifade edilir. 
 
YÜKSEK TANSİYON
Normal bir insanda normal tansiyon değerleri büyük tansiyon en fazla 140 mmhg ve küçük tansiyon ise en fazla 90 mmhg olmalıdır. 
Yüksek tansiyon maalesef sık görülen bir rahatsızlıktır. Yüksek tansiyonun tedavisinde yüksek tansiyona yol açan etkenin iyi tespit edilmesi gerekir. Bu tespit uygun tedavinin yapılmasına yardımcı olacaktır. Tedavi mutlaka yapılmalıdır çünkü yüksek tansiyon damar sertliği, felç, kalp krizi ve beyin kanaması gibi durumlara yol açabilmektedir.
Yüksek tansiyonun sebepleri nelerdir?
Yüksek tansiyona birçok etken sebep olabilir. Beslenme şekli, şişmanlık, hormonal bozukluklar, kalp hastalıkları, böbrek hastalıkları,  Obezite, hareketsizlik, sigara kullanımı bunlara örnek olarak verilebilir. Ayrıca yüksek tansiyonun kalıtsal nedenleri de bulunmaktadır. Beslenme faktörü olarak da çok fazla tuzlu yemek, aşırı derecede kırmızı et tüketmek aşırı alkol kullanımı yüksek tansiyona yol açabilmektedir. Ayrıca şeker ve böbrek hastaları risk grubundadır.
Yüksek Tansiyonun Belirtileri 
Yüksek tansiyon, 180/110 mmHg gibi çok yüksek düzeye erişmediği sürece herhangi bir belirti vermez. 
Tansiyonunuzun çok yükselmesi halinde;
- Baş dönmesi
- Baş ağrısı
- Kalp ağrısı
- Kulak çınlaması
- Burun kanaması
-Çift veya Bulanık görme
-Nefes darlığı
-Düzensiz kalp atışları
TANI
Yüksek tansiyon genellikle sfigmomanometre adı verilen tansiyon aletiyle ölçülür. Bu aletin şişebilir bir manşeti ve tıpkı termometre gibi cıvalı bir ölçeği vardır. 
Manşet kolunuzdaki kan akışını sınırlandıracak şekilde pompalanarak şişirilir, ardından yavaş yavaş serbest bırakılır. Tansiyonunuzu ölçen kişi nabzınızı dinlemek için bir stetoskop kullanacaktır. Muayenehanelerin çoğunda artık nabzınızı elektrik sensörleriyle ölçen dijital tansiyon aletleri kullanılmaktadır. Piyasada tansiyon ölçme kitleri de satılmaktadır. 
Tansiyonunuzun bir kez yüksek çıkması sizde yüksek tansiyon olduğu anlamına gelmez. Tansiyonunuz gün içinde inip çıkar,endişeli veya gergin hissediyorsanız bu da tansiyonunuzda yükselmeye neden olabilir. 
Bu nedenle, tansiyonunuzun sürekli yüksek olup olmadığını görmek için düzenli aralıklarla " genellikle ayda bir " tansiyonunuzun ölçmesi gerekir.
 
TEDAVİ ve ÖNERİLER
Tansiyonunuz orta derecede veya ciddi şekilde yüksekse, yaşam tarzınızda değişiklik yapmanızın öğütlenmesinin yanında size bir takım ilaçlar da verilir. 
Tansiyon yüksekliği ömür boyu süren bir hastalıktır, ancak kontrol altına alınabilir. Tansiyon yüksekliğinin kontrol altına alınması felç, kalp krizi, kalp yetmezliği ve böbrek hastalığı riskini azaltmaktadır. Ailenizde veya sizde tansiyon yüksekliği saptanırsa doktorunuz ile en uygun tedaviyi belirleyebilirsiz.
Düzenli olarak kan basıncınızı kontrol ettirin. 
Ölçülen kan basıncı değerlerini tarih ve Saat yazarak kaydetmeyi alışkanlık haline getirin ve doktora giderken yanınızda götürün.
Beslenmenize dikkat edin.
Yağ ve tuz tüketimini azaltın.
Kilo verin.
Düzenli ve bilinçli egzersiz yapın. Bu konuda özelleşmiş fizyoterapistlerden size uygun egzersiz programını öğrenin ve uygulayın.
sigarayı bırakmanın kalp krizi ve felç riskini azaltacağını unutmayın.
 
Doktorunuz tansiyon yüksekliğiniz için ilaç tedavisi önerdiğinde ilaçlarınızı nasıl kullanmanız gerektiğini öğrenin ve bu konuda soru sormaktan çekinmeyin.
Bazı özel durumlarda yüksek tansiyon bir böbrek hastalığına veya hormon artışına bağlı olabilir. Bu durumlarda böbrek hastalığının veya hormonal bozukluğun tedavisi ile kan basıncı düzelebilir veya daha az sayıda ilaçla kontrol altına alınabilir.
 
 
Uzm. Dr. Murat TEK
İç Hastalıkları Uzmanı
 
 
13.12.2013