Anneler Gününe Özel Mamografi ve Diş Muayenesi

Anneler Gününe Özel Mamografi ve Diş Muayenesi
Annenize, eşinize, halanıza, teyzenize ya da kendinize yaşamın ne kadar değerli olduğunu, mutluluğun kendinize ve çevrenizdekilere özen göstermekle eşdeğer olduğunu hatırlatmak için hastanemizi ziyaret etmeyi unutmayın.

Mamografi nedir ?

Mamografi meme kanseri için önemli bir tetkiktir. Meme muayenesinde sapğtanamayacak kadar küçük anomalilerin belirlenmesi amacıyla düşük dozda çekilen meme röntgen filmidir.Mamografi meme kanserinde erken teşhis için oldukça önemli: çünkü kendi kendine ya da hekim tarafından yapılan muayenelerde daha büyük boyutlu kitleler saptanabiliriken mamografi mem içindeki değişiklikler 0.5 cm altında dahi tespit edebiliyor. Bu da tanı ve tedavinin yaklaşık 2 yıl önce başlaması anlamına geliyor. 

Kimler Mamografi çektirmeli ?

Memesinde sorun tespit edilen her yaştaki kadına ve herhangi bir sorunu olmayan 40 yaş ve üstü kadınlara (yaşa bağlı olarak belirli aralıklarla) çekilmelidir.

En son ne zaman diş muayenesi yaptırdınız ?

Diş hekiminiz diş muayenesi ile dişlerinizi, diş etlerinizi ve ağzınızı kapsamlı bir muayeneden geçirerek hastalık veya diğer problemlerin belirtilerini arayacaktır. Amacı, mümkün olan en kısa sürede tanı koymak ve tedavi ederek ağız sağlığınızı korumak, problemleri ciddileşmeden önlemektir
09.05.2013