Medikent Sağlık Günleri

Medikent Sağlık Günleri
Ağız ve Diş Sağlığı Haftası nedeniyle MEDİKENT'ten Çocuklara ücretsiz diş muayenesi!.
Dt. Handan Çağlayan Diş Sağlığı ve Önemi ile ilgili açıklamalarda bulundu.
Çocukların dişçiden korkmasına gerek yok!
Diş hekimlerine karşı olumsuz tavırlar sergileyen ve kontrole gitmekten korkan çocuklar, yetişkinlik dönemlerinde de bu durumdan rahatsız olmaya devam ediyor...
Diş Hekimi Handan Çağlayan çocukların diş hekimlerine karşı duyduğu olumsuz duyguların çeşitli nedenlerden kaynaklanabileceğini ve çok basit yöntemlerle de aşılabileceğini açıkladı.
Anne ve babalar hassas olmalı
"Her çocuk olumsuz birçok korku yaşar fakat bu korkuları yersiz cümlelerle pekiştirmek doğru değildir. Anne  ve  babaların bu konuda hassas davranması gerekiyor. Çünkü çocuklarda bu korkular ailelerinin onlara söylediği olumsuz sözlerden oluşuyor" diyen Diş Hekimi Çağlayan " Yaramazlık yapma, yoksa seni diş doktoruna götürürüm?? gibi yanlış ifadelerin çocukların diş hekimi korkusunu tetiklediğini söyledi.
Ebeveynlerin diş hekimi deneyimi önemli
"Ailenin tercih ettiği diş hekimi büyük önem taşıyor. Ebeveynlerin bu konuda yaşamış olduğu kötü deneyimler çocukları da olumsuz yönde etkiler. Çocuklar diş hekimleri hakkında duydukları negatif söylemleri benimseyerek korkuya kapılırlar. Bu sebeple yaşadığınız kötü deneyimleri mümkün olduğunca çocuğunuza anlatmayın."
Doğru diş hekimi tercihi
Çağlayan; çocuğun mutlaka güvenilen ve önce ziyaret edilen bir diş hekimine götürülmesini, doğru diş hekimi tercihinin çocuğun ilk diş muayenesinde korku yaşamasını engellediğini vurguladı. 
Hekimlere büyük sorumluluk
Diş Hekimi Handan Çağlayan, çocuklardaki diş hekimi korkusunun aşılması için hekimlere büyük sorumluluk düştüğünü, diş hekimlerinin ilk tedavi aşamasında çocuklara olumlu gelecek davranışlar sergilemelerinin önemli olduğunu söyledi. Çağlayan, "İleriki seanslarda çocuğa ve ailesine uygulanacak tedavi konusunda bilgi verilmeli, çocuklara uygulanan tedavi seansları eğlenceli hale getirilmelidir" dedi.
Sık sık kontrol edilmeli
Çocukların diş kontrollerinin 1 yaşından itibaren başlamasının gerektiğini söyleyen Dt. Çağlayan, bu şekilde çocukların diş hekimlerine daha kolay alışabileceğini belirterek, sık kontrollerin erken teşhis için de önemli olduğunu söyledi. Çocukları diş hekimi korkusundan kurtarmak adına aileleri uyaran Çağlayan, çocukları diş sağlığı eğitimine alıştırmak ve bu korkuyu aşmak adına sevimli diş fırçaları ve diş macunlarını önerdi.
                                                                                    Dt.Handan Çağlayan
                                                                             Ağız ve Diş Sağlığı Uzmanı

Medikent Sağlık Günleri
Medikent Sağlık Günleri
Medikent Sağlık Günleri
Medikent Sağlık Günleri
Medikent Sağlık Günleri
Medikent Sağlık Günleri
Medikent Sağlık Günleri
Medikent Sağlık Günleri
Medikent Sağlık Günleri
22.11.2012