MEDİKENT’TE OCT (Optik Koherens Tomografi) TEKNOLOJİSİ!

MEDİKENT’TE OCT (Optik Koherens Tomografi)  TEKNOLOJİSİ!

Medikent Hastanesi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Ünitesi, göz hastalıklarının tanı ve izleminde gelişmiş bir teknoloji olan OCT (Optik Koherens Tomografi) teknolojisini hastalarının hizmetine sundu.

Medikent Hastanesi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Levent ÇAĞLAYAN’dan aldığımız bilgilere göre, bir süredir Medikent Hastanesi’nde kullanılmaya başlanan ve düşük enerjili lazer ışınları kullanılarak gözün retina tabakasının ve görme sinirinin kesit kesit yüksek çözünürlükte taranması olan OCT, özellikle tanı ve tedavi değerlendirilmesi yüksek teknoloji gerektiren retina, maküla (Sarı nokta) ve glokom hastalıklarının tanı ve izlemi için büyük avantaj sağlıyor.

OCT tamamen zararsız bir tanı yöntemidir

Op. Dr. Levent ÇAĞLAYAN yaptığı açıklamada: “OCT tamamen zararsız bir tanı yöntemidir. Radyasyon yaymaz.
Hastanın gözüne dokunulmadan 2-3 dakika içerisinde kolayca uygulanabilmektedir.
Göz Anjiosundaki gibi damardan herhangi bir ilaç uygulamasına gerek yoktur.
OCT ile retina kalınlık ölçümleri yapılabilmekte, özellikle diyabette ve ameliyat sonrası oluşabilecek maküla ödemi değerlendirilmektedir.Retina hastalıkları dışında görme siniri liflerinin kalınlık ölçümleri yapılarak glokom tanı ve izleminde göz hekimine yardımcı olur.” dedi.

MS (Multıple Skleroz) ve Alzheimer hastalığının tedavisinin düzenlenmesinde önemli bilgiler vermektedir

Göz Tansiyonu (Glokom) , Diyabet ve Sarı Nokta hastalıklarında OCT’nin avantajları konusunda da bilgilker veren Op. Dr. ÇAĞLAYAN sözlerini şöyle sürdürdü: “Oct de görme sinir liflerinde incelemenin görülmesi glokomun ilerlediğini bize düşündürmektedir.

Glokom takibinde standart olarak kullanılan görme alanı testlerinde sinir liflerinin %50 si hasar gördükten sonra tanı konabilir. OCT ile çok erken dönemde glokom tanısı konup tedavi planlanarak görme siniri hasarı önlenebilir.

OCT ile retina ve sarı nokta hastalığının tanı ve izleminde tedavi protokollerinin düzenlenmesine olanak tanır. Diyabet ve retina damar tıkanıklıklarındaki maküla ödemi, kalınlık haritaları çıkartılarak mikron düzeyinde OCT ile ölçüle-bilmektedir.
OCT retinanın kanamaları yeni damar oluşumlarında, retina içi sıvı birikimlerinde kistoid maküler ödemde, maküla deliklerinde , epiretinal membranlarda ve retina katmanlarında incelmeye yol açan retinitis pigmentosa (tavuk karası) hastalığında önemi büyüktür. Ayrıca oct nin özel bilgisayar programı sayesinde MS (Multıple Skleroz) ve Alzheimer hastalığının tedavisinin düzenlenmesinde önemli bilgiler vermektedir.”

 

Hasta kontrolleri daha sağlıklı yapılabiliyor

OCT ile hasta kontrollerinin daha sağlıklı yapılabildiğini de söyleyen Op. Dr. Levent ÇAĞLAYAN: “Çift ışınlı konfokal lazer kullanılarak tam aynı noktadan otomatik tekrar tarama yapılabilmesiyle, hasta kontrolleri daha sağlıklı yapılabiliyor. Aktif göz takip sistemi teknolojisi ile hasta gözünü oynatsa bile ayrıntılı ve doğru görüntüler alınabilmektedir.
Glokom ve retina hastalıklarının tanı ve izleminde 1 mikron hata payıyla ölçüm yapabilmektedir.
Arka kutup analiz programıyla maküla gangliyon hücre kalınlığını ölçerek erken dönemde glokom tanısı konulabilmektedir.
Günümüz göz kliniklerinde retina ve glokom hastalıklarının erken tanısında OCT artık vazgeçilmez bir teknoloji olmuştur.” dedi.

MEDİKENT’TE OCT (Optik Koherens Tomografi)  TEKNOLOJİSİ!
MEDİKENT’TE OCT (Optik Koherens Tomografi)  TEKNOLOJİSİ!
MEDİKENT’TE OCT (Optik Koherens Tomografi)  TEKNOLOJİSİ!
04.06.2018