Kliniklerde Ziyaretçi Kuralları

Hastanemizde her gün 10:00 - 22:00 saatleri arasında hasta ziyareti yapılır.

Hastanemizde enfeksiyon riski ve çocukların psikolojik olarak olumsuz etkilenmesi nedeniyle 12 yaşın altındaki çocukların hasta ziyaretinde bulunmamaları konusunda aileler bilgilendirilir.

Enfeksiyon kapma riskine karşı ziyaretçilerin hastaya ait eşyaları kullanmaması, hasta yataklarına oturmaması gerekir.

Ziyaret saatlerinin 15 dakika ile sınırlıdır.

Hastaya verilmek için dışarıdan hiç bir şekilde yiyecek ve içecek getirilemez.

Hastanemizde tedavi alan diğer hastalarımızın rahatı açısından hasta odasına üçten fazla sayıda ziyaretçinin girmemesi, gürültü yapılmaması konusunda hassas davranılır.

Hastalarımızın tedavi ve muayene işlemleri sırasında ziyaretçilerin odadan çıkarak hasta mahremiyetine özen göstermesi beklenmektedir.

Ziyaret öncesi ve sonrası mutlaka ellerinizi yıkayınız.

Hastalarımızın ziyareti tıbbi nedenlerle hekimi tarafından yasaklandıysa ziyaret konusunda ısrar edilmemesi rica edilmektedir. Ziyaret sırasında hasta oda kapısında asılı uyarı gördüğünüzde hemşire ile görüşmeden hasta odasına girmeyiniz.

Ziyaretçilerimizin hastane içinde sigara içmesi kesinlikle yasaktır.

 

 

 

Yoğun Bakımlarda Ziyaretçi Kuralları

 

 

 

Yoğun bakımlarda refakatçi bulundurulmaz.

Yetişkin yoğun bakım ünitelerine günde 1 (bir) defa belirlenen saatlerde ziyaretçi kabul edilir ve hastanın birinci derece yakınlarına hasta hakkında bilgi verilir.

Yeni doğan yoğun bakım ünitesinde bebeğin anne ve babası bebek ile tensel temasın sağlanması için mümkün oldukça bir araya getirilir.

Ziyaret sırasında enfeksiyon açısından koruyucu önlemler alınmaktadır. (ziyaretçi gömleği, bone, maske, el dezenfektanı vb.).

Hastalarımızla fiziksel temasta ( el sıkma, yanaktan öpme gibi) bulunulmamalıdır. Hastamızdan enfeksiyon alma veya hastamıza enfeksiyon taşıma riski vardır.

Ziyaret süresince yataklara oturulmamalı, hastane ortamında bulunan her şeyle temas etmekten kaçınılmalıdır. Ziyaret öncesi ziyaretçiler, servise alınmadan önce hemşireler tarafından içeride uymaları gereken kurallar ve el hijyeninin önemi anlatılır. İçeri girişten önce mutlaka el dezenfektanı ile hemşire gözetiminde eller mutlaka dezenfekte edilerek ziyaretçilerin girişi sağlanır. Ziyaret esnasında ziyaretçilerin herhangi bir cihaz veya hastaya teması engellenir. Çıkışta ziyaretçilerin el dezenfektanı ile tekrar el dezenfeksiyonu yaptırılması sağlanır.

18 yaşından küçük çocukların, hamilelerin hastane ortamlarında enfeksiyon alma riskleri yetişkinlerden daha fazla olduğundan hasta ziyareti yapmaları sakıncalıdır.

Herhangi bir bulaşıcı hastalığı olan (soğuk algınlığı, ishal vb.) veya cilt yarası olan ziyarete kabul edilmez.

Özel durumlarda doktorun talimatıyla hasta ziyaretleri kısıtlanabilir.