DHI SAÇ EKİM YÖNTEMİ

DHI Saç Ekimi
 
DHI yöntemi ile saç ekimi nedir?
 
DHI Saç Ekimi (Direct Hair Implantation) "Doğrudan Saç Ekimi" anlamına gelir. Bu yöntemde sadece uzman kişiler tarafından kullanılması gereken choi adlı medikal kalem sayesinde greftler toplanır, ardından yine bu kalem sayesinde alınan saçlar cilde kesi, kanal açılmadan direkt olarak yerleştirilir. Bilinen saç ekim yöntemlerinde bu iki işlem ayrı seferlerde yapılırken, kullanılan özel kalem sayesinde işlem teke düşürülerek hastaya konfor ve kolaylık sağlanmış olur. Kısacası FUE denilen saç ekimi tekniğinde işlem üç aşamalı iken DHI’ da iki aşamalıdır. Uygulamadaki amaç; saç ekiminde kaliteyi artırmak, yoğun görüntüyü sağlamak, mevcut saçlı görüntüyü koruyarak saçı kısaltmadan saç ekimi yaptıran kişinin hızla günlük hayatına dönmesini sağlamaktır.
 
Aşamaları nelerdir?
 
Donör bölgeye lokal anestezi uygulanarak saç kökleri rahatlatılır ve özel kalem ile saç kökleri toplanır. Ardından toplanan saç köklerinin bu özel cihaz sayesinde kafa derisine yerleştirilme işlemine başlanır.
Saç kökleri özel choi kalemi sayesinde kafa derisine yerleştirir. Bu kalem, çok ince, sivri ancak özel yapısı gereği içine saç kökü yerleştirilebilecek bir uca sahiptir. Kafa derisine uygun açıyla batırılan ince uçlu bu medikal kalem, arkasındaki özel bölgeye basıldığında içerisindeki saç kökünü kafa derisine yerleştirmiş olur.
Sağlıklı dokulara zarar vermeden uygulanan bu yöntem çok daha sık ekimlere imkan tanıması açısından avantajlıdır.
Genelde bu yöntemin tercih edilme sebebi; kökler alındıktan sonra bekletilmeden hemen yerleştirilmesi, dogal görünümlü saçlar ve en saglıklı yöntem olmasıdır Böylece tutma oranı ve greftlerin sağlıklı kalma ihtimali en yüksek yöntemdir 
Yaklaşık 6-8 saat kadar süren işlemin tecrübeli kişiler tarafından yapılması son derece önemlidir. İkinci gün yıkama başlar ve on gün boyunca devam eder.
 
Avantajları nelerdir?
 
-Kanal açma ve saç kökünü yerine yerleştirme işleminin aynı anda yapılması, toplanan saç köklerinin uzun süre beklemeden yerine yerleştirilmesine imkan sağlar.
 
-Saç ekimi sonrasında diger yöntemlerde oldugu gibi bir komplikasyon gelişmez doku hasar görmez ve nekroz riski yoktur 
 
-Çok daha sık ekim yapılmasına ve çok daha doğal görünümler elde etmeye olanak sağlar.
 
-Özel aleti sayesinde saç ekimi esnasında köklerin bekleme süresi azaltılmış olur. Böylece kök kaybı riski en aza indirilir.
 
-Mevcut saçlar hasar görmez. Saç dökülmesi tamamlanmamış hastalarda da uygulanabilen bir yöntemdir.
 
-Hasta hızlı bir iyileşme süreci yaşar.
 
-DHI saç ekiminde, kanal açılan ekim yöntemlerine göre daha az kanama olur.
-Traşsız ekim isteyen ve kozmetik görüntüyü dert eden hastaların tercihidir.
-Ekimden sonra yara iyileşmesi birkaç gün daha erken olur.
 
-Saç köklerinin doku dışında kalış süresini minimal düzeye indirgeyerek daha sağlıklı bir şekilde ekimin gerçekleşmesini sağlar.
 
-Saç köklerinin sağ kalma oranı daha yüksektir.
 
-Kesi alanı daha az olacağından kanama riskini mümkün olduğunca en aza indirir.
 
-Saç ekim operasyonu sonrası daha hızlı iyileşme görülür böylece hasta kısa sürede günlük rutinine rahatlıkla dönebilir.
 
-Bu yöntemde hiç bir şekilde saçlarınızı kesmeden traşsız saç ekimi tercihiniz dogrultusunda mümkündür
 
 
-Dhi Saç Ekimi Ve Fue Arasındaki Fark Nedir?
 
-Dhi saç ekimi operasyonlarında operatörün çok daha sık ekim yapabilmesi mümkündür. Doğrudan saç kökü aktarımı yapıldığı için hem daha sık hem de daha dar alanlarda doğal bir görünüm elde edilebilir.
 
-Bu yöntemde saçların tıraş edilmesine gerek yoktur. Eğer istenirse tıraşsız ekim yapılabilir.
 
-Dhi saç ekiminde hastaların çok daha hızlı şekilde iyileştiği, bu sayede günlük yaşantılarına daha hızlı devam ettiği görülmektedir.
 
-Saç ekimi için yapılan kesi alanı minimumda tutulur. Bu sayede kanama riski çok düşük seviyededir. Doğru şekilde yapılması halinde Fue yöntemine kıyasla çok daha avantajlıdır.
 
Bu metot ilk olarak Kore’deki Kyungpook National üniversitesinde ortaya çıkmıştır. Saç ekimi alanında uzmanlaşmış doktorlar bu tekniği daha iyi anlamak adına araştırmalar yapmışlar ve araştırma sonuçlarına göre 
Bugün geldiğimiz noktada, bilimsel ve teknolojik gelişmeler ışığında, saç ekimi artık çok daha güvenli bir şekilde Choi uçları ile yapılabilmektedir. Uzmanlaşmış kliniklerde Choi uçlarıyla yapılan saç ekiminde etkili, öngörülebilir ve en önemlisi doğal görünümlü sonuçlar elde edilir
 
 
FUE ve  DHI saç ekimi tekniğinde de uygulamayı yapan kişilerin tecrübeli olması sonucu etkileyeceğinden çok önemlidir. Medikentte'de DHI tekniği ile saç ekimi, özenli ve alanında tecrübeli ekipler tarafından başarıyla uygulanmaktadır.