Gastroenteroloji ve Endoskopi

 
ENDOSKOPİ:
Mide ve bağırsak  benzeri içi boş organların, iç kısmının gelişmiş, fiber optik cihazlarla, doğrudan görüntülenerek incelenmesi  işlemidir.
Gastroentrolojide ;  Endoskopi işlemi  iki şekilde yapılmaktadır,
1-GASTROSKOPİ,
Gastroskopi işlemi öncesi hastanın boğazı lokal uyuşturucu sprey ile uyuşturularak hastanın işlem esnasında öğürme ve bulantılarını önlemiş oluyoruz. Daha sonra hastaya damar yolu ile, hastada hafif uyku hali yapan derin sedasyon anestezi yapıyoruz. Hastanın ağrı, panik, heyecan, stres gibi olumsuzlukları yaşamasını  önlemiş oluyoruz.
Üst sindirim sistemini oluşturan yemek borusu( özofagus), mide ve onikiparmak bağırsağının (duodenum), görüntülenmesi işlemidir. Görüntüleme ile birlikte burada görülen lezyonların tanı , müdahale ve  tedavi imkanı da  sağlanır.
Gastroskopi işlemi ile, midede  görülen tüm lezyonlardan biopsi alma, polip  ve yabancı cisimleri çıkarma ve kanamaları durdurma gibi işlemler yapılmaktadır.
Toplumda sık karşılaşılan REFLÜ,(GÖRH) hastalığının tanı ve tedavisini gastroskopi ile yapıyoruz.  Hastalığın mide ve yemek borusunda yaptığı hasarın tespiti, derecelendirmesi yapılabilmektedir.
Yemek borusuna kaçan, reflüye sebep olan  mide asidinin derecesini, kaçış sayısını ölçen PH- METRE kateteri  ile  derecelendirmesini yapıyoruz  ve tedavisini yönlendiriyoruz. Reflünün tipik  olan göğüs arkasında  yanma şikayeti yanın da ,yine reflünün sebep olduğu atipik dediğimiz teşhis konamayan öksürük, astım, boğazda takıntı, gıcık hissi, ses kısıklığı gibi  şikayetlerin  tanısında bize yol gösterici olmaktadır.
2- KOLONOSKOPİ:
Alt sindirim sisteminin incelenmesi  işlemi yapılır. Kalın bağırsağın tamamı ile, ince bağırsağın son kısmı görüntülenir. Makattan (anüs) girilir. Önce  bu bölgedeki   anal fissür (çatlak) ,fistül ,hemoroit gözlenir,  bağırsak içinde ilerlenerek kanama, ülser, tümör, iltihap gibi lezyonlar  izlenir, gerekli görüldüğünde  müdahale  edilir. Kanserin öncüsü olarak bilinen polipler çıkarılarak, ileride oluşabilecek  kanserden korunmuş olur.
Bağırsak veya midesinden açık veya gizli kanama geçirenler.
Kansızlık (anemi ) tanısı konanlar,
Ailesinde mide ve bağırsak kanseri hikayesi olanlar,
50 yaşını geçmiş olanlar,
Son dönemde tuvalet alışkanlığında değişim yaşayanlar.
Devamlı kabızlık çekenler
Yemekten sonra kusanlar
Geçmeyen  uzun süren ishaller, kanlı ishaller
Gaz ve gaita kaçıranlar
 Olası kanserden korunmak için, mutlak surette gastroskopi ve kolonoskopi işlemi yaptırmalıdırlar.